Çin hava kirliliği ile savaşında bir adım daha atıyor

Çin Çevre Koruma Bakanlığı, ülkenin kuzeyine 1 yıllık hava kirliliği kısıtlamasının bir parçası olarak 5,600 denetleyici yolluyor. Pekin, Tientsin ve diğer büyük şehirlerine eziyet çektiren bu kirliliği önlemek amacıyla bu uygulama gerçekleştirilecek. Devletin bu kararı, kirliliği önlemede eyalet ve belediye yetkililerinin yeterliliği ve istekliliği konusunda şüphe olduğunu gösteriyor.

Bakanlığı sitesinde yayınlanan bildiriye göre, denetleyiciler şu ana kadar Handan, Hebei’de daha önce haklarında kapatılma kararı çıkan kömür yakmalı kazanların hala çalıştığını tespit ettiler. Bakanlık soruşturmanın sürdüğü söyledi. Memurlar 200 tesisi denetledikten sonra 100’e yakın ihlal bildirdi. Denetleyicilerin metotları arasında sanayii fabrikalarına ani ziyaretler ve gizli çalışmalar bulunuyor.

Çin’in kuzeyi kış boyunca üst düzey hava kirliliği ile boğuştu. Ocak başlarında, Pekin’deki hava kalitesini ölçen ABD elçiliğinin raporuna göre, Hava Kalite Endeksi birçok defa tehlikeli seviye olan 400’ü aştı.

Çin devlet memurları birkaç aydır kirleticilere ve şüpheli kirleticilere baskı uygulamaya çalışıyor. Henüz Kasım ayında, Shijiazhuang, Hebei’de, ilaç şirketi olan CSPC Pharmaceutical’ı da içeren birkaç firma adına, geçici olan üretimi durdurma kararı çıkmıştı.

Kaynak : cen.acs.org

391 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!