Çin Plastik Pirinç Üretti

cin-plastik-pirinc-uretti

Başlığı yanlış okumadınız: Çinler yapay yumurtadan sonra plastikten pirinç ürettiler.

Şok haber, son zamanlarda tüm Asya kıtasında yayılan “sahte pirinç” ile ortaya çıktı. İlk başlarda sosyal medyada yayılan bu haber daha sonra ana akım medya tarafından doğrulandı.

İlk haber Hindistan’da bir yerleşim yeri olan Kerala’dan geldi. Çin’de üretilen sahte pirincin Hindistan, Vietnam ve Endonezya gibi ülkelere ihraç edildiği öğrenildi. Çoğu ünlü markaların normal pirinç ile plastik pirinci karıştırarak sattığı düşünülüyor.

Hangi markanın temiz olduğu bilinmiyor, ancak bilinen tek bir şey var o da bu pirinci tüketildikten sonra oluşan mide ağrısı… Pirincin içerdiği, patates, tatlı patates ve bazı sentetik maddelerden dolayı sindirim sisteminiz zarar görebilir. Ayrıca pirinçteki zehirler vücuda alınarak gıda zehirlenmesi de görülür.

Bu olaylardan sonra Asya’daki tüketiciler uyarıldı. Özellikle küçük yerlerde bulunan küçük marketlerden pirinç satın alınmaması söylendi.

Peki sahte pirinci nasıl anlarız?

Marketlerde farklı marka ve kalitede bir çok pirinç satılıyor, ancak bunu evde görebiliriz. Normal pirinci nasıl pişiriyorsak (ya da suda kaynatıyorsak) bunu da o şekilde pişirin. Bir süre sonra tencerenin üstünde ince tabakalar göreceksiniz, ayrıca farklı ve ağır bir plastik kokusu da etrafa yayılır.

Kaynak : teknokule.com

2.942 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!