15 Dakikalık Test Grip Virüsünü Buldu

İnfluenza(grip) virüslerini tespit etmekte klinisyenlerin doğru ilaçları reçete etmesine yardımcı olabilecek ucuz ve taşınabilir bir alet.

ABD’deki bir ekip, glikoz sayacını kullanarak grip virüslerini yalnızca 15 dakikada tespit etmek için bir test tasarladı. Bu test, genel olarak bulunan ucuz ve taşınabilir bir yapıda.

İnfluenza her ne kadar herkesin önlemeye çalıştığı bir şey olsa da, 2009 daki ‘domuz gribi’ salgınları da dahil olmak üzere, her kışın gündemine H1N1 geliyor. İnfluenza enfeksiyonlarını hızlı bir şekilde saptamak, doktorların etkili tedavileri yönetmesine yardımcı olur, ancak güncel tespit yöntemleri pahalı ya da hassas değildir veya eğitimli personel gerektirir.

Suri S Iyer ve Georgia State Üniversitesi’nden meslektaşlar, A ve B influenza virüslerini sadece 15 dakika içinde tespit etmek için bir test hazırladılar. Test sadece burun süngeri ve glikoz sayacı gerektirir. Glikoz sayacı diyabet kontrolü için genellikle kullanılan basit bir alettir. ‘İnfluenza virüsü özellikle zayıf veya bağışıklığı dayanıksız insanlarda ölümcül olabilir. Bu teşhis, bu insanlara grip aşısı olarak da yardımcı olabilir, “diye açıklıyor Iyer.

Grip virüslerinin yüzeyindeki proteinler, modifiye bir sialik asitten bir karbon-oksijen bağını parçalayıp şeker galaktozunu serbest bırakır.

Test, influenza virüsünün yüzeyinde spesifik bir protein tespit eder. Protein, modifiye edilmiş bir sialik asitte bir karbon-oksijen bağını parçalayıp galaktozu serbest bırakır; bu da glikoz sayacının tespit ettiği galaktozu serbest bırakır. Test yalnızca A ve B griplerini tespit edebilmesine karşın, C yi tespit edemez. Iyer, C gribi’nin çok yaygın olmadığını ve bu yüzden çok sorun ihtiva etmediğini “söylüyor. Büyük oranda etkileyenlerA ve B ‘dir.

İngiltere, Nottingham Üniversitesi’nden Jonathan Van-Tam, 2009/2010 salgın krizi sırasında İngiltere Acil Bilim Danışma Ekibi’nde bulunan, grip konusunda uzman biri. Van-Tam, ‘Bu kağıt, hala değerlendirmenin ilk aşamalarında olmasına rağmen  ümit vaat eden bir yaklaşımı göstermektedir’ diyor. Van-Tam, klinisyenlerin, gerçek yaşam koşullarında, maliyet ve hassaslık konusunda optimum influenza testlerine erişminin büyük bir ihitiyaç konusu olduğunu ekliyor.

Iyer, ‘teknik, influenza ile sınırlı değildir ve klinik olarak çeşitli patojenler ve insan hastalıklarının saptanması için de kullanılabilir’ diyor.

Kaynak : chemistryworld.com

719 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!