Çin’de Bir Kimya Tesisinin Patlaması Sonucunda 47 Kişi Hayatını Kaybetti

Çin’de Bir Kimya Tesisinin Patlaması Sonucunda 47 Kişi Hayatını Kaybetti

Fotoğraf: Yancheng’deki bir endüstri parkında patlama (Kaynak: © Caixin Media/VCG/Getty Images)

Çin’deki bir kimyasal üreticisinde meydana gelen bir patlama sanayi parkının büyük bir bölümünü yassılaştırmakta ve 600’den fazla kişiyi yaralamakta.

Doğu Çin’deki kimya fabrikasında meydana gelen büyük bir patlamada 47 kişi hayatını kaybetti, 90’ı ağır olmak üzere 730 kişi yaralandı. Patlama hem tesisi hem de çevresindeki 16 fabrikaya zarar vererek ardında büyük bir krater bıraktı. 2,2 büyüklüğündeki bir depreme eşdeğer sarsılma meydana geldi, camlar kırıldı ve çatıları 3 km mesafeye kadar çöktü.

Patlama, Şangay’ın 300 km kuzeyindeki Yancheng şehrinin eteklerinde bulunan bir endüstri parkındaki Jiangsu Tianjiayi Kimya Şirketi’nde gerçekleşti. 900’den fazla itfaiyeci gece boyunca kimyasal depolama tanklarını sarmış ve komşu beş fabrikaya yayılmış yangınlarla mücadele etti. 4000 işçiyle birlikte bölge sakinleri tahliye edildi.

Patlamanın nedeni henüz kesin olarak belirlenemedi. İş yerinden çıkan haber bülteni Caixin tarafından aktarılan bilgilere göre doğal gaz taşıyan bir kamyonun alev alması sonucunda bir benzen deposunda patlama meydana geldi.

Burada üretilen bitkinin de tam olarak ne olduğu belirsizliğini korumakta. Çoğu satış yeri, tesisin böcek ilacı ve gübre ürettiğini bildirdi. Haber ajansı Reuters, şirketin 30’dan fazla organik bileşik ürettiğini yazdı.

İnternet sitesine göre Tianjiayi m-fenilendiamin ve p-fenilendiamin üretiminde uzmanlaşmış bir kimya şirketidir. Her iki bileşik de polimerler, reçineler ve boyalar için öncü bileşiklerdir. m-fenilendiamin  denitrasyon ve hidrojenasyon yoluyla benzenden hazırlanır. Para izomeri, amonyak ile tepkimeye sokulan ve sonrasında hidrojenlenen p-nitroklorobenzenden elde edilir.

Çin’de Bir Kimya Tesisinin Patlaması Sonucunda 47 Kişi Hayatını Kaybetti

Fotoğraf: İtfaiyeciler ve Çinli paramiliter polis memurları 21 Mart 2019 tarihinde Çin’in doğu Jiangsu eyaletindeki Yancheng’deki bir patlama sahasında arama yaptı.(Kaynak: © STR/AFP/Getty Images)

Yancheng’in Şubat 2018’ki bir incelemesinde benzen ve metanol tanklarında eksik acil kapatma vanaları, sızıntılar, eksik işletim prosedürleri ve kötü saha yönetimi dahil olmak üzere 13 güvenlik sorunu kaydedilmişti.

Ölümcül patlama aynı zamanda yaygın kirliliğe de neden oldu. Tesisin 3 km uzağında yapılan hava kalitesi testlerinde azot oksit seviyesinin maksimum güvenlik seviyesinden iki kat daha fazla olduğunu buldu. Yerel nehir suyunda yüksek seviyelerde diklorometan ve dikloroetana rastlandı.

O sıralarda İtalya’da bir ziyarette bulunan Çin’in Cumhurbaşkanı Xi Jinping insanları korumak ve yaralıları kurtarmak için hiçbir çabadan kaçınılmaması gerektiğini ve gelecekte benzer kazaları önlemek için daha sıkı denetimlerin yapılması gerektiği çağrısında bulundu. New York Times’e göre patlamadan sonra çok sayıda Tianjiayi Kimya Şirketi’ndeki yetkili göz altına alındı.

2015 yılında Tianjin’deki bir kimyasal deposunda meydana gelen başka bir patlamada 165 kişi hayatını kaybetmiş ve 700 kişi yaralanmıştı. Kaza, ülkenin kimyasal güvenlik önlemlerinin yeniden elden geçirilmesini sağlamıştı. Patlamadan sonra 48 personel ve hükümet görevlisi ölüm cezası almıştı.

Kaynak: chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …