Çin’den çimento sektörüne 155 milyon dolar

cin-den-cimento-sektorune-155-milyon-dolar

Türkiye’ye yabancı yatırımcı ilgisi artarak sürüyor. Limak Ankara’da kuracağı yeni çimento yatırımı için Çinli Sinoma ile 155 milyon dolar tutarında anlaşma imzaladı.

Limak Çimento Grubu’nun 155 milyon dolarlık yatırımla Ankara Polatlı’da kuracağı yıllık 1.44 milyon ton klinker ve 1.8 milyon ton çimento kapasiteli yeni fabrikası için imzalar atıldı. İmza törenine Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Sinoma International Engineering Co. Yönetim Kurulu Başkanı Song Shoushun ve Çin Büyükelçiliği Müsteşarı Junsheng Xiao ile davetliler katıldı.

Geldikleri İlk Hafta Kredi Verdiler

Özdemir, 2000’de Kurtalan Çimento’yu alarak başladıkları yolculukta bugün 10 çimento fabrikasına ve yıllık 14.5 milyon ton üretimle, yüzde 14 pazar payına ulaştıklarını söyledi. Afrika ve Balkanlar’da büyümeyi hedeflediklerini belirten Özdemir, Limak Anka Entegre Çimento fabrikası ile inşaat aşamasında bin kişiye, üretim sürecinde ise 200’ü fabrika içinde olmak üzere 5 bin kişiyi istihdam sağlanacağını söyledi. Çevreye duyarlı bir örnek proje geliştirdiklerini belirten Özdemir, “Projenin finansmanı sonuçlanma aşamasında olmakla birlikte, 155 milyon dolarlık yatırımın yüzde 80’i dünyanın en büyük bankası olan ve bu hafta Türkiye’de çalışmaya başlayan ICBC’den kullanılacak. 3 yılı ödemesiz olmak üzere” diye konuştu. 2017’de tamamlanacak olan fabrikanın Çinli Sinoma ile güçlü bir sinerji oluşturacağını kaydeden Özdemir, bir soru üzerine ise Türkiye’ye yeni giriş yapan ICBC’nin ilk krediyi kendilerine kullandırdığını ifade etti. Özdemir, “Biz önce Sinoma ile ilişki kurduk. Onlar gittiler, Çinli yetkililerle görüştü. ICBC bu işle görevlendirildi. Tesadüf oldu. Onların da pazartesi günü açılış törenine gittim” diye konuştu.

Türkiye Hem Rakip Hem Ortak

Sinoma Yönetim Kurulu Başkanı Shoushun, Suudi Arabistan, Mısır, BAE gibi bölgelerde büyük projeler gerçekleştirdiklerini, uluslararası çimento grubu haline geldiklerini kaydederek, “Bu projenin Ankara ve Türkiye’ye katkıları olacak. Limak, Türkiye’de Afrika’da ve tüm dünyada çok büyük, önemli projelere imza atmıştır. Umarız kısa gelecekte Limak’la birlikte daha büyük adımlar atabiliriz” diye konuştu. Müsteşar Xiao ise dünyada müteahhitlik işlerinde ilk sırada Çin’in, ikinci sırada Türkiye’nin geldiğini anımsatarak, “2014’te Çin ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2 milyar doları geçmiştir” dedi.

Kaynak : sabah.com.tr

43 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!