Sançim Çimento Fabrikası Çalışanlarından Eylem

sancim-cimento-fabrikasi-calisanlarindan-eylem

Bilecik’te Sançim Çimento fabrikası çalışanları, bağlı oldukları sendikanın fabrika yönetimi tarafından istenmemesini protesto etti.

Sançim Bilecik Çimento fFabrikası önünde toplanan işçiler adına açıklama yapan DİSK Cam Keramik İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Engin Ay, Sançim Bilecik Çimento fabrikasında çalışan işçilerin hemen hemen tamamının bir süre önce sendikalarına üye olduğunu belirti. Ay, “Yıllardır çok düşük ücretlerle, kötü koşullarda çalışmaya mahkum edilmiş işçilerimiz işletmenin aylar önce el değiştirmesiyle durumun biraz olsun düzeleceğini umut etmişlerse de, kısa sürede bu umutlarda suya düşmüştür. Sançim Bilecik Çimento işletmesini satın alan Erçimsan Holding yöneticileri bir kez olsun işçilerle görüşmemiştir bile. İşçilerimize satın aldığı işletmenin makine parçalarından biri gözüyle bakmıştır adeta. Kendi göbeğini kendisi kesmeye karar veren işçilerimiz bir araya gelmiş ve sorunlarının çözümü için sendikamızda örgütlenmeye ve mücadele etmeye karar vermiştir. Sançim yöneticilerine görüşme talebimizi ilettik ancak bize geri dönüş yapmadılar. İkinci kez görüşmek istedik ancak telefonlarımıza çıkma nezaketini dahi göstermediler. İşçilerin iradesine saygı göstermek ve çağrılarımıza cevap vermek yerine holding bünyesindeki diğer fabrikalarında yetki verdikleri ve bir dediklerini iki etmeyen işbirlikçi Çimse-İş Sendikası’nı göreve çağırdıklarını öğrendik. İşçilerimize bizim zaten sendikamız var yetki onlarda, yakında sendikalı olacaksınız denmektedir. Gelişmeler üzerine seslerini yükseltmeye ve kararlılığını göstermeye karar veren işçilerimiz dünden bu yana fabrikada yemek boykotu yapmaktadır. Vardiya giriş çıkışlarında alkışlarla, ıslıklarla holding yönetimine dertlerini anlatmaya çalışmaktadır” dedi.

İşçinin Hak Arama Eylemleri Anayasal Bir Haktır

Ay, işçi olduklarını ve onlara köle olmadıklarını söyleyerek, şöyle devam etti:

“Kendi sendikamızı seçecek akla da, özgür iradeye de sahibiz demektedir. Emeğimize, seçimimize, irademize saygı gösterin demektedir. Arkadaşlarımızın bu hak arama eylemi karşısında Sançim yönetimi işçilerimize yaptıklarının suç olduğunu söylemiş, fabrikaya jandarmayı çağırmakla tehdit etmiştir. Buradan Erçimsan Holding yönetimine sesleniyoruz, sendika seçme özgürlüğü anayasal bir haktır. İşçilerin hak arama eylemleri anayasal bir haktır. İnsanca yaşayabilmek için insanca bir ücret istemek haktır. Baskılara, zulme karşı direnmek haktır. ve bu haklarımızı sonuna kadar kullanmaktan asla çekinmeyeceğiz. Cam Keramik-İş Sendikası olarak işverene yaptığımız çağrıyı bir kez daha buradan basın aracılığı ile tekrarlıyoruz. Sançim Çimento’da çalışan işçilerimizin sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Bu sorunların çözümü için diyalog kapılarını kapatmayın. Sendikamızın görüşme talebine cevap verin. İşçilerimizin talepleri gayet makul ve haklı taleplerdir. Sançim’de iş barışının sağlanmasının tek yolu işçilerin kendi seçtikleri sendika ile masaya oturmanızdır. Aksi taktirde üretimden gelen gücümüzü kullanmak da dahil her türlü meşru haklarımızı sonuna kadar kullanmakta tereddüt etmeyeceğiz.”

Kaynak : haberler.com

45 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!