Ciner Grubu’na Kimyada 3 Kategoride Ödül

Ciner Grubu'na Kimyada 3 Kategoride Ödül

İKMİB İhracatın Yıldızları Ödülleri’nde Ciner Grubu, 3 kategoride ödüle layık görüldü.

Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren ilk üç sektöründen biri olan kimya, 2017 yılında 16,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Cumhuriyet tarihinin rekor ihracatına en büyük katkıyı sağlayan sektörlerden biri olan kimya sektöründe ihracatın bu yıl 18 milyar doları aşması bekleniyor.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), sektör temsilcilerini ödüllendirdi.

“2017 İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) İhracatın Yıldızları Ödülleri” töreni, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, programda, ihracatçıların her geçen yıl çıtayı yükselterek ilerlediğini belirtti.

Törende konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de bütün ihracatçıları kutlayarak, “Atılım yılı olarak ilan ettiğimiz 2017 yılı hem ekonomimiz hem de ihracatımız açısından oldukça başarılı bir yıl olarak geride kaldı. 2017 yılında ihracatımız beklentilerimiz doğrultusunda yüzde 10,2 artış kaydetti.” diye konuştu.

Söz konusu artış oranıyla dünya ticaretindeki artışın üzerine çıkmayı başardıklarını aktaran Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yıl genelinde yüzde 7,4’lük bir büyüme oranı yakaladık. Bu sayede, aralarında Çin ve Hindistan’ın da olduğu G20 ülkeleri arasında lider olduk. Bu büyümede siz değerli ihracatçılarımızın önemli bir payı var. Yüzde 7,4’lük büyümemizin 2,55 puanı ihracattan kaynaklandı. Tüm sektörlerimiz gibi kimya sektörü de ihracata ve büyümeye destek sağladı. Kimya sektörü 2017’de ihracatını yüzde 15 artarak ihracatımızın artmasında önemli bir destek sağladı. Geçen yıl her 100 dolarlık ihracatımızın 11 doları, sizler tarafından gerçekleştirildi. Bu başarıyı yakalayan tüm kimya ihracatçılarımızı buradan alkışlıyorum ve kutluyorum.”

Büyükekşi, yıl sonunda kimya sektörünün 18 milyar dolarlık ihracat rakamını yakalayacağına işaret ederek, “Bugün sağlık, kozmetik, eczacılık, yapı kimyasalları gibi sektörlerde faaliyet gösteren dünya devi firmalar var. Bu firmalar, Kimya 4.0 ile dijital transformasyon ile geleceğe yön vermeye çalışıyor. Artık kişiselleştirilmiş ilaç ve kozmetik ürünleri, endüstriyel biyoteknoloji, e-sağlık hizmetleri gibi kavramlar sektörümüzün geleceğini oluşturuyor. Bugün burada bizlerle birlikte olan sektörümüzün en başarılı firmalarına sesleniyorum; ya bu kavramların içinde olacağız ya da bu oyunun dışında kalacağız.” yorumunu yaptı.

Türkiye’nin En Çok İhracat Yapan 3. Sektörü

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz ise kimya sektörünün 2017 yılında 16,1 milyar dolarlık ihracata imza atarak Türkiye’nin en çok ihracat yapan 3. sektörü olduğunu belirterek, “Sektörümüzün 2017 ihracatı bir önceki yıla göre miktarda 10,9 artış ile 18,3 milyon ton, değerde ise yüzde 15,2 artış ile 16,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kimya sektörünün 2017 yılında en çok ihracat yaptığı ilk 10 ülke BAE, Almanya, Irak, ABD, Mısır, İtalya, İran, İspanya, Yunanistan ve İngiltere olarak sıralandı.” bilgisini verdi.

Akyüz, geçen yıl en fazla ihracat gerçekleştiren ülke grubunun ise yaklaşık yüzde 37 pay ile 5,8 milyar doları aşan AB olduğunu aktararak, “Alt sektörlerimiz açısından geçen yılı değerlendirdiğimizde ihracata en fazla katkıyı 5,3 milyar dolarlık ihracatla plastikler ve mamulleri, 3,5 milyar dolarlık ihracatla mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler ile 1,3 milyar dolarlık ihracatla anorganik kimyasallar ürün gruplarının yaptığını görüyoruz.” diye konuştu.

Ciner Grubu’na 3 Kategoride Ödül

24 farklı kategoride 120 ödülün verildiği törende Ciner Grubu 3 kategoride ödüle layık görülürken, Eti Maden İşletmeleri ise Ciner İç ve Dış Ticareti’nin ödül aldığı her 3 kategoride birinci oldu.

Ciner Grubu’nun ödülünü teslim alan Ciner Grubu Lojistik Direktörü Kayhan Dinçbaş, “2017 yılında 1 milyon 400 bin ton ihracat ile gerçekleştirdik. 280 milyon dolar gelirimiz var. 2018 yılını 3 milyon 800 bin ton ihracat ve 760 milyon dolar ciro ile kapatmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Geçen yıl Ciner Grubu’nun ihracatta yakaladığı başarının grubun üretimini gerçekleştirdiği soda külü ve sodyum bikorbanattan kaynaklandığını kaydeden Dinçbaş, “Geçen yıl ihracatımızın büyük kısmı Eti Soda’dan geldi. Kazan Soda ise henüz faaliyetlerine yeni başlamasına rağmen ihracatımıza büyük katkısı oldu. Bu yıl ki ihracatımızın büyük kısmı Kazan Soda’nın üretim kapasitesinin artmasıyla birlikte buradan gelecek” ifadesini kullandı.

Kaynak : businessht.com.tr

201 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!