Çin’in Yeni İlaç Keşfinin Kalbindeki Yapay Zeka

Çin'in Yeni İlaç Keşfinin Kalbindeki Yapay Zeka

Yapay Zeka’nın (AI-artifical intelligence) ilaç endüstrisinde merkezi bir rol oynadığını bulmak bir sürpriz değil. Çinli firmalar piyasaya daha fazla ilaç koymak için AI’ya güveniyor ve ekstrapolasyonla daha iyi hizmetler geliştiriyorlar.

Ülke, yapay zeka destekli ilaç keşfi patlaması için ivme kazanıyor. Ülkenin inovasyon odaklı gelişime verdiği önem sayesinde, endüstri uzmanlarına ve iş liderlerine göre, bu şirketler sürekli gelişen bir inovasyon ekosisteminden geçiyor.

“Çin’in nispeten geç başlamasına rağmen (sahada) AI odaklı ilaç geliştirmede bir güç merkezi haline gelip gelmeyeceği bir mesele değil. Tek soru, bunun ne zaman gerçekleşeceğidir.” diyor AI tabanlı İlaç Keşfinde bir Endüstri Lideri.

Örneğin, Şangay’da bulunan önemli bir araştırma ve geliştirme ekibine sahip uçtan uca AI odaklı bir ilaç keşif şirketi, geçtiğimiz Şubat ayında AI’nın metodolojisinde nasıl merkezi hale geldiğini açıkladı. İdiyopatik Pulmoner Fibroz (IPF) için AI destekli ilaç keşif platformu tarafından üretilen ilk anti-fibrotik küçük molekül inhibitörü olan ISM001-055’in güvenliğini değerlendirmek için faz-1 klinik çalışmasında birden fazla sağlıklı gönüllüyü dozlamıştı. Unutulmamalıdır ki, İPF nedeni bilinmeyen kronik, ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.

Bu, AI teknolojisi ile sıfırdan geliştirilen bir ilacın dünyanın ilk faz-1 klinik denemesini işaret ettiği için çığır açıcıdır. Yeni anti-fibrotik hedef ve ilaç adayı, Insilico tarafından bir AI platformu kullanılarak keşfedildi.

Bir ilaç hedefi, vücutta bulunan bir moleküldür, genellikle belirli bir hastalık süreciyle içsel olarak ilişkili olan ve istenen bir terapötik etkiyi üretmek için bir ilaç tarafından ele alınabilen bir proteindir. Şirket ayrıca, Çinli bir ilaç devi ile ortak bir projede yenilikçi kanser immünoterapisi için klinik öncesi bir bileşiği aday gösterdi.

Önde gelen çevrimiçi sağlık bilgi sağlayıcısına bağlı bir endüstri veri tabanından gelen bir raporda, geçen yıl Çin’deki AI destekli ilaç araştırma ve geliştirmedeki finansman durumlarının sayısının ve toplam finansman değerinin 2020’den neredeyse iki katına çıktığı belirtildi. Bu, gelişmiş bir mevzuat ortamı ve artan pazar talebi tarafından yönlendirilmektedir. Ancak, rapor kesin rakamları açıklamadı.

Raporda, Çin’deki 25 AI destekli ilaç keşif işletmesinin 2021’de yeni finansman elde ettiği belirtildi. Başka bir raporda, Çin’de AI destekli ilaç keşfi için finansmanın geçen yıl 8 milyar yuan’ı (1,26 milyar ABD Doları) aştığı belirtildi.

İlaç keşfinde AI kullanmanın avantajları çoktur. Uzmanlar, AI teknolojisinin yeni ilaç hedefleri ve ilaç adayları keşfetmekten aday optimizasyonuna ve klinik araştırmalara kadar çeşitli Ar-Ge aşamalarında yeni ilaç keşfini nasıl hızlandırabileceğini detaylandırıyor. Daha da iyisi, AI ayrıca araştırma maliyetlerini azaltmaya ve yeni ilaç keşiflerinin başarı oranını artırmaya yardımcı olabilir.

Çin’in altyapısı, bu AI odaklı şirketlerde önemli bir rol oynamaktadır. Ülke, son 20 yılda, ilaç keşfini desteklemek için herhangi bir yerde tasarlanmış herhangi bir yeni ilacı sentezleyebilen ve test edebilen sofistike ve gelişmiş bir altyapı inşa etti. Daha da iyisi, ülke klinik denemeleri hızlandırmak için birçok düzenleyici engeli de azalttı ve bu da Çin’deki şirketleri inovasyon ve yeni ilaç geliştirmede risk almaya istekli hale getirdi.

Sonuç olarak, yapay zeka odaklı ilaç keşif şirketlerine yeni bir gelişme ivmesi enjekte ediliyor çünkü biyoteknoloji ve ilaç şirketlerinin yeni ilaç keşfindeki riskleri azaltmalarına yardımcı olmaları bekleniyor. Uzmanlar, yeni ilaç geliştirme kadar pahalı olsa da, yalnızca AI’dan yararlanan biyoteknolojik ve farmasötik şirketlerin başarılı olacağına inanıyor.

Kaynak: opengovasia.com

1.150 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!