CO2 Emisyonlarını Düşürmenin Anahtarı Metalden

CO2 Emisyonlarını Düşürmenin Anahtarı Metalden

Karbondioksit (CO2) seviyeleri yükseliyor ve gezegenimiz ısınıyor. Biz ne yapıyoruz? Ya bu fazla CO2‘yi ihtiyacımız olan şeyleri üretmek için hammadde olarak kullanırsak – bitkilerin oksijen üretmek için kullanmasına benzer şekilde.

Bu, yapay fotosentezin yapmak istediği bir şey.

Yapay fotosentez, güneş ışığını, suyu ve karbondioksiti karbonhidratlar ve oksijen gibi yararlı şeylere dönüştürmek için doğal fotosentez sürecini taklit eden kimyasal bir süreçtir. Sorun şu ki, mevcut teknolojiler sadece 1 karbon atomlu moleküller üretebiliyor. Bu moleküller, daha karmaşık malzemelerin üretimi için kullanılamayacak kadar zayıftır. Standart deney koşulları, birden fazla karbon atomu bağına sahip moleküllerin oluşmasına izin verecek kadar kararlı olmamıştır.

Osaka Şehir Üniversitesi’ndeki yeni araştırma, alüminyum ve demir gibi metal iyonlarının eklenmesinin, 4 karbon atomu içeren malik asit üretimini sağlamak için yeterli olduğunu buldu. Çalışma, kısa süre önce Royal Society of Chemistry tarafından yayınlanan New Journal of Chemistry’de çevrimiçi olarak yayınlandı.

Baş yazar Takeyuki Katagiri, “Çözümün alüminyum iyonları gibi yaygın bir şeyde bulunduğuna şaşırdım” dedi.

Yazar Yutaka Amao’yu destekleyen “Amacımız, 100’e kadar karbon atomuna sahip molekül grupları oluşturmaktır” dedi. “O zaman sonunda CO2‘yi hammadde olarak kullanma olasılıklarını keşfedebiliriz .”

Kaynak: sciencedaily.com

335 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!