Çocuklara ve Yetişkinlere Müjde: Lolipoplar Hastalıkların Teşhisinde Kullanılabilir

Bir lolipop, doktor muayenehanesine yapılan bir ziyaretten ‘sağ kurtulan’ bir çocuk için lezzetli bir ödül olabilir. Ancak bu tatlı ikram, muayenehanedeki teşhis testlerini daha az müdahaleci ve daha eğlenceli hale getirebilir.

Bulgularını ilk kez ACS’ Analytical Chemistry’de yayınlayan araştırmacılar, lolipop temelli tükürük toplama sisteminin yetişkinlerden bakteri yakalayabildiğini ve rafta bir yıla kadar bozulmadan kalabildiğini ispat ettiler. Ayrıca çalışmaya katılanlar, geleneksel örnek toplama yöntemleri yerine şekerleri tercih ettiler.

Boğaz sürüntüleri streptokok boğaz ağrısı da dahil olmak üzere geniş çapta çeşitli hastalıkların teşhis edilmesi için numune toplamak için yaygınca kullanılır. Daha az öğürmeye sebep olan bu yöntem, teknisyenlerin hastanın tükürüğünü kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR) gibi yöntemlerle analiz ettiği tükürük örneklemesidir.

Bu bu tür bir numune direkt olarak hasta tarafından alınabileceğinden, teknik evde-test için popülerdir ve COVID-19 salgını sırasında sıklıkla kullanım alanı bulmuştur.

İhtiyaç duyulan miktarda tükürük toplamak iğrenç olabilir bu yüzden bazı bilim insanları bir lolipopun tadını çıkarmanın eşit derecede tükürük dolu olması ve bunun yanında da çok daha zevkli olması deneyimlerini birleştirerek süreci daha eğlenceli hale getirmeye çalışıyorlar.

Daha önce Sanitta Thongpang, Ashleigh Theberge, Erwin Berthier ve meslektaşları CandyCollect adı verilmiş kendi numune toplama lolipop cihazlarını geliştirdiler. CandyCollect ilk bakışta, tepesine oyulmuş spiral şekilli bir oluklu kaşık benzeri çubuğu dışında diğer lolipoplar gibi görünüyordu.

Bu basık uç, lolipop yenirken tükürüğün oyuğa kolayca akmasını sağlayan izomalt şekeri ile kaplanmıştır. Eski bir çalışmada, araştırmacılar laboratuvar testlerinde bu cihazın streptokok boğaz ağrısından sorumlu bakteriyi yakalayabildiğini gösterdiler.

Şimdi, doğal olarak oluşan diğer bakterileri hedeflemek ve gerçek insanlarla çalışarak kendi sistemleri ticari olarak mevcut ev-tipi tükürük örnekleme yöntemleriyle, karşılaştırıldığında nasıl olduğunu görmek istediler.

Araştırmacılar 28 yetişkin gönüllüye CandyCollect ve iki geleneksel tükürük numunesi alma kitini gönderdiler. Kitleri kullanan gönüllüler bazı anket soruları yanıtladılar ve ardından cihazları laboratuvara geri gönderdiler. Araştırmacılar örnekleri ayrıştırdı ve ardından qPCR kullanarak Streptococcus mutans ve Staphylococcus aureus bakterilerinin miktarını belirlediler.

Geleneksel yöntemlerden biri ya da her ikisi hedef bakterileri tespit ettiğinde, CandyCollect de onları zamanın %100’ünde tespit etti. Ek olarak, lolipoplar “en hijyenik” ve “en az iğrenç” olduğu konusunda hemfikir olan katılımcılar için bu üç yöntem arasından en popüler olan CandyCollect yöntemiydi.

Cihazlar bir yıl saklandıktan sonra bile hâlâ doğru sonuçlar veriyordu. Çalışmalar devam etse de ekip bu çalışmanın, sistemin uyarlanabilir olduğunu ve beğenildiğini gösterdiğini söylüyor. Araştırmacılar, bu çalışmanın kullanımı daha kolay ve işe yarar evde-test yöntemi geliştirmeleri için bilim insanlarına ilham verebileceğini söylüyor.

 

Kaynak: newkerala.com

730 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!