COVID-19’u Temizlerken Evimizin Havasını mı Kirletiyoruz?

COVID 19u Temizlerken Evimizin Havasını mı Kirletiyoruz

Saskatchewan Üniversitesinin liderliğindeki araştırmaya göre, hidrojen peroksit bazlı yüzey temizleyici dezenfektanlar hava kirliliği ve sağlık riski teşkil etme potansiyeli taşıyor.

Araştırma ekibi, ticari olarak temin edilebilen, hidrojen peroksit bazlı dezenfektan ile silinen bir zeminin, havadaki hidrojen peroksit seviyesini, milyarda 600 tanecikten fazlasına yükselttiğini keşfetti. Bu değer, sekiz saatin üzerindeki maruz kalmalar için izin verilen maksimum limitin yaklaşık %60’ı ve havada doğal olarak oluşan seviyenin 600 katı demek. Sonuçlar, 1 Aralık 2020 tarihli Environmental Science & Technology dergisinde yayımlandı.

Araştırmanın üst düzey yazarı ve Environmental Analytical Chemistry Kanada araştırma başkanı USask kimya araştırmacısı Tara Kahan, “Bir yüzeyi temizlerken, soluduğunuz havayı da değiştiriyorsunuz. Yetersiz iç mekân hava kalitesi, astım gibi, solunuma ilişkin hastalıklarla ilişkilendirilir.” dedi.

U.S Centers for Disease’e (ABD Hastalık Kontrol Merkezleri) göre hidrojen peroksite çok fazla maruz kalmak solunum, cilt ve göz rahatsızlıklarına yol açabilir.

Küresel salgın Covid-19, temizliğin ve hidrojen peroksit içeren ağartıcı özellikli seçenekler de dahil olmak üzere temizlik ürünlerinin tümüne olan talebin artmasına neden oldu.

Kahan, “Salgının başlarında, bu konuda araştırma yapamadık çünkü hidrojen peroksit çözeltisi stokları tükenmişti.” diyor.

COVID 19u Temizlerken Evimizin Havasını mı Kirletiyoruz

Fotoğraf: Soldan sağa, York Üniversitesi Kimya Araştırmacısı Cora Young, Usask Kanada Araştırma Başkanı Tara Kahan, Syracuse Üniversitesi doktora sonrası Akademi Üyesi Shan Zhou, 2017 yılında Syracuse Üniversitesindeki laboratuvarın simülasyon odasında hava kalitesini ölçüyor. (Trevor VandenBoer)

Syracuse Üniversitesi, York Üniversitesi (Toronto) ve York Üniversitesi (İngiltere) üniversitelerinden araştırmacıların da içlerinde olduğu Kahan’ın takımı, temsili bir odada vinil zemine %0,88’lik hidrojen peroksit dezenfektan sıktı ve hemen ardından ya da bir saat zeminin emmesine izin verdikten sonra kâğıt havluyla sildi. Ekip daha sonra, odanın havasını insan boyu yüksekliğinden test etti.

Kahan, “Asıl risk, hademe ve ev temizlikçileri gibi sürekli olarak maruz kalan insanlar içindir.” “Zemini yıkadık ve insan boyu yüksekliğinden hava ölçümleri topladık-konsantrasyon zeminde veya tezgâh seviyesinde daha güçlü olacaktır.” dedi.

Kahan, henüz -dezenfekte edilmiş yüzeylere fiziksel olarak daha yakın olan- çocuklar ve evcil hayvanlar üzerindeki etkinin bilinmediğini de söyledi.

Sars-CoV-2’ye karşı etkili olduğu düşünülen Kanada Sağlık (Health Canada) tarafından onanmış dezenfektanların yüzde 10’undan fazlası aktif bileşen olarak hidrojen peroksit içerir. Aktif bileşen olarak hidrojen peroksit içeren toplamda 168 dezenfekte ürünü Kanada’da onaylanmış ve pazarlanmıştır.

Kahan, evinizi dezenfekte ederken riskleri azaltmak için birkaç yol olduğunu söyledi:

  • Dezenfektan yerine su ve sabun kullanımını düşünün-sabun ve suyun COVID-19’a neden olan virüsü öldürdüğü bilinmektedir.
  • Bir pencere açmayı, davlumbazı çalıştırmayı ya da merkezi havalandırma sisteminizi kullanmayı düşünün- havalandırma havadaki kirli hava sirkülasyonunu önemli ölçüde azaltır ve virüsü taşıyabilen partikülleri uzaklaştırmanın en etkili yöntemlerinden biridir.
  • Çamaşır suyu yerine hidrojen peroksit bazlı dezenfektanları tercih edin, Kahan’ın belirttiği gibi “Hidrojen peroksit çamaşır suyundan, potansiyel olarak, daha az zararlı.”

Kaynak: scitechdaily.com

378 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!