Kaygılı ve Depresifseniz Amigdalanız Büyüyor

Kaygılı ve Depresifseniz Amigdalanız BüyüyorAraştırmacılar , depresyonun boyut olarak daralan beyin alanlarıyla bağlantısını buldu fakat depresyon  anksiyete ile eşleştirildiğinde beyindeki bir alanın özellikle büyüdüğünü gözlemlediler.

Yeni bir çalışmada 10.000’den fazla insana bakılarak depresyonun ve anksiyetenin beyin hacmi üzerindeki etkilerini incelediler ve çalışma Psikiyatri ve Nörobilim dergisinde yayımlandı.

Çalışma, depresyonun hipokampüs ( beynin hafıza ve öğrenmeyle bağlantılı bölümü)  üzerinde belirli bir etkisi olduğunu ve hipokampüsü daralttığını gösteriyor.

Anksiyete ve depresyon birlikte olduğunda ise amigdalanın( beynin duygular ile bağlantılı bölümü) boyutunun artmasına neden olduğu görüldü.

Depresyon dünya çapında en zayıflatıcı hastalıktır ve şu anda altı Avustralyalıdan biri depresyon, anksiyete veya her ikisini birden yaşamaktadır.

Çalışmaya neden olan araştırmacı Ms Daniela Espinoza Oyarce : “Depresyonun beyin üzerindeki etkilerini inceleyen bir çok çalışma , depresyonun anksiyeteye neden olduğu gerçeğini hesaba katmamaktadır. Yalnızca depresyona sahip insanlarda beynin bir çok alanında -özellikle hipokampüste- daha küçük beyin hacmine sahip olduğunu bulduk. “ dedi.

Bu durum ileriki yaşamınızla daha fazla ilişkilidir çünkü daha küçük hipokampüs , Alzheimer hastalığı için risk faktörüdür ve bunama gelişimini hızlandırabilir.

Araştırmadaki bulgularda önemli bir nokta , anksiyete ve depresyonu birlikte yaşayan insanlarda beynin bir çok alanındaki daralmanın azaldığını ve amigdalanın arttığını gösteriyor.  Bu, amigdaladaki ters etki nedeniyle depresyonun beyin üzerindeki gerçek etkisinin hafife alındığını gösteriyor.

Ms Espinoza Oyarce : “  Anksiyete , depresyonun beyin hacim boyutuna etkilerini  ortalama %3 azaltıyor.  Anksiyetenin depresyonun etkilerini nasıl azalttığına dair daha fazla çalışmaya ihtiyaç var fakat anksiyete belki de amigdalanın daha fazla çalışmasına neden oluyor. “ dedi.

Kaynak: neuroscience.com

404 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!