Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Nanoteknoloji Mühendisliğinde Yapılan Bilimsel Çalışma

Üniversitenin çalışması bilimsel dergiye kapak oldu.

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Nanoteknoloji Mühendisliğinde yapılan bilimsel çalışma Physica Status Solidi A- Applications and Materials Science isimli uluslararası derginin Nisan sayısında kapak olarak yayınlandı.

Mühendislik Fakültesi Nanoteknoloji Mühendisliğinde nano-desenli Silikon alttaş üzerine MOCVD epitaksiyel kristal büyütme tekniği ile yüksek kaliteli Alüminyum Nitrat (AlN) büyütülmesi ve ultraviyole bölgede çalışan cihaz uygulamasını içeren çalışması, SCI kapsamındaki ‘Physica Status Solidi A- Applications and Materials Science’ isimli uluslararası derginin Nisan sayısında yayınlandı.

Çalışma hakkında bilgi veren ve bilimsel çalışmayı yakından takip eden Mühendislik Fakültesi Nano-teknoloji bölümü öğretim elemanı Prof. Dr. Sezai Elagöz “Mikro patent silikon üzerine alüminyum nitrat büyüme çalışmasına başlamıştık. Doktora çalışmasını yürüten öğrencim İlkay Demir almış olduğu TUBİTAK desteği ile ABD’de konusunda dünyaca ünlü bilim insanı Prof. Dr. Manijeh Razeghi’nin northwestern üniversitesindeki laboratuvarında bir yıl çalışma yapmaya hak kazandı. Bu yıl orada yaptığı çalışmalar içerisinde güzel bir çalışma çıkarttık. Çıkarttığımız çalışma ise uluslararası saygın bir bilimsel dergi olan Physica Status Solidi dergisinde kapak olma hakkını kazandı” dedi.

Çalışmayı titizlikle yürüten Nanoteknoloji Mühendisliği araştırma görevlisi Arş. Gör. Dr. İlkay Demir ilk olarak yapılan nano-desenli Silikon alttaş üzerine MOCVD epitaksiyel kristal büyütme tekniği ile yüksek kaliteli Alüminyum Nitrat (AlN) büyütülmesi ve ultraviyole bölgede çalışan cihaz uygulamasını içeren çalışmayı yaptık. Ayrıca bu çalışma geçen yıl Avrupa Malzeme Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan sunumda birincilik ödülü aldı” dedi.

Arş. Gör. Dr. İlkay Demir, “Uluslararası dergide yayımlanan bu çalışmamız Cumhuriyet Üniversitesi ve Northwestern Üniversitesi işbirliği ile yapılmıştır. Bu çalışma bilimsel komite tarafından değerlendirilerek ön kapak olmaya hak kazanmıştır” ifadelerini kullandı.

Kaynak : hurriyet.com.tr

1.222 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!