Daha Verimli Gübreler için Grafen

Fotoğraf : Grafen oksit tabakalarına çinko yüklenmiş yavaş salınımlı gübre granülleri

Adelaide Üniversitesi araştırmacıları yeni geliştirilen bir malzeme olan grafenin dünyada ilk kez gübre taşıyıcı olarak kullanıldığı daha az çevresel etkiye ve uygun fiyata sahip bir gübre geliştiriyor.

Endüstri ortaklığında araştırmacılar grafen oksit tabakalarına esansiyel iz elementlerin yüklenmesiyle verimli yavaş salınımlı gübre üretilebileceğini kanıtladı.

Grafenin taşıyıcı olarak kullanılması sayesinde artmış gübre verimi ve bitkilerin yüksek besin öğesi alımı, gübrenin daha hedeflenen biçimde kullanılabileceği anlamına gelmektedir. Şu ana kadar grafen bazlı taşıyıcılar, mikro besin öğeleri çinko ve bakır ile ispatlandı. Çalışmalar, azot ve fosfat gibi makro besin öğeleriyle devam ediyor.

“Daha yavaş, daha kontrollü salınımlı ve daha yüksek verimli gübreler çevre üzerine daha az zarar verip daha uygun fiyatlı olmasıyla hem tarıma hem de çevreye önemli bir yarar sağlayacak,” diyor Waite Kampüsündeki Adelaide Üniversitesi Gübre Teknolojisi Araştırma Merkezi Başkanı Profesör Mike McLaughlin.

“Araştırmamız bakır ve çinko mikro besin öğelerinin grafen oksit tabakalarına yüklenmesinin, bitkilere bu maddeleri sağlamada etkili bir yol olduğunu gösterdi. Ayrıca gübre granüllerinin daha iyi taşınma ve yayılma kabiliyeti için dayanıklılığını da artırdı.

“Grafen yalnızca 2004 yılında keşfedilmiş çok yeni bir madde ve çok geniş yüzey alanı, dayanıklılık ve farklı besin öğelerine bağlanma adaptasyonu gibi inanılmaz özellikleri var. Dört yıl önce grafenin uygulamaları üzerine geniş çaplı heyecanlı bir araştırmaya başladık. Grafen ilk kez gübre besin öğeleri için taşıyıcı olarak geliştiriliyor ” diyor Üniversitenin Kimya Mühendisliği Okulu nanoteknoloji lideri ve Üniversitenin Avustralya Araştırma Konseyi Grafen Etkili Endüstri Dönüşümü Araştırma Merkezi yöneticisi Profesör Dusan Losic.

Araştırma doktora öğrencisi Shervin Kabiri tarafından Applied Materials and Interfaces dergisinde yayınlandı. Araştırma Adelaide Üniversitesi Gübre Teknolojisi Araştırma Merkezi ve Üniversitenin Avustralya Araştırma Konseyi Grafen Etkili Endüstri Dönüşümü Araştırma Merkezi işbirliğiyle yürütülüyor.

Gübre Teknolojisi Araştırma Merkezi 2007 yılında daha verimli gübre ürünleri geliştirmek ve değerlendirmek için dünyanın en büyük fosfat ve potas birleşik üreticisi olan The Mosaic Company ortaklığında kuruldu. 2015 yılında, The Mosaic Company ile yeni beş yıllık, 8.5 milyon dolarlık ortaklık anlaşmasına varıldı. Mosaic firması şu an bu yeni teknolojinin lisansını alma imkanına sahip ayrıca firma grafen bazlı maddelerin gübrelerde kullanımını inceliyor.

“Bu on yıllık ortaklık üniversitenin bu araştırma alanındaki gücünün ve araştırmamızın daha geniş bir topluluğun yararlanacağı bir hale dönüşmesi yönünden endüstri başarısının kanıtıdır” diyor araştırma rektör yardımcısı vekili Profesör Mike Brooks.

“Tesis araştırmasının yeni Grafen Araştırma Merkezimiz ile birleştirilmesi üniversitenin endüstriye yenilikçi çözümler getirmek için disiplinler arası ekipleri nasıl bir araya getirdiğinin harika bir örneği.”

“Kesin bir şey söylemek için erken ancak mahsul talebine daha uygun hale getirilmiş salınım hızına sahip gübrelerin ve daha yüksek fiziksel dayanıklılığa ve sağlamlığa sahip gübrelerin her ikisinin de bitkinin gübre uygulama ve besin öğesi alma verimini artıracağına hiç şüphe yok” diyor Profesör McLaughin.

“Başarılı ticarileştirme grafen/grafen oksitin maliyetine, prosesin endüstriyel boyuta taşınma becerisine ve ticari gübre üretim prosesine entegre edilmesine bağlı.”

Kaynak : sciencedaily.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.