Darbe Alınca Renk Değiştiren Başlık

darbe alinca renk degistiren baslik

Başa alınan darbeler her zaman tehlikelidir. Ancak çok sıkıntılı bir görüntü yok ise genellikle geçiştirilir. Sağlık gözden ırak gönülden ırak demeye gelmez işte bunu söylememeniz için renk değiştiren başlıklar yapılıyor.

Başınıza aldığınız bir darbede gözle görünen bir sıkıntı olmasa bile aslında durum çok ciddi olabilir. Pensilvanya Üniversitesi bilim adamlarını yaptığı araştırma sonucunda bu tehlikeyi belirlemenin bir yolu olabilir.

Bilim adamlarının yaptığı bu polimer kask gelen darbenin gücüne göre renk değiştiriyor ve bir travma geçiriyorsanız bunu işaret ediyor. Burada anahtar olan sistem ise fotonik kristaller oluşturmak için holografik litografi yapısı. Bu yapı deforme olduğunda renk değiştiriyor ve çalışması için herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymuyor. Ayrıca kaska uygulandığında ise herhangi bir ek ağırlık getirmiyor. Yani taktığınızda aradaki farkı anlayamıyorsunuz.

Normalde üretilmesi çok zor olan bu kristaller bilim adamlarının geliştirdiği bir döküm tekniği ile hem uygulanması kolay hemde yüksek miktarlarda üretilebilir hale geliyor. Eğer bu gerçekleşirse amerikan futbolu, hokey gibi sporların yanısıra motor kullanıcılarına da kaza halinde oldukça yardımcı olacak. Bu durumda acil durum uzmanları kazayı yaşayan kişiye kenarda yada hastanede müdahele yapmaya yardımcı olacak.

Kaynak : silikonvadisi.tv

636 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!