Türk İlaç Firması 50 Ülkede İlaç İhracatı Yapmaya Hazırlanıyor

Türk İlaç Firması 50 Ülkede İlaç İhracatı Yapmaya Hazırlanıyor

Türk ilaç firması Pharmactive, kendi geliştirdiği kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç ile Avrupa pazarına girdiğini açıkladı.

Türk ilaç firması, kendi bünyesindeki AR-GE merkezinde geliştirdiği ilaç ile Avrupa pazarına girdiğini duyurdu. Pharmactive ilaç firması, bir milyon kutu ilaç ile Avrupa´ya ilk sevkiyatını gerçekleştirdi. Firma ilk ilaç sevkiyatı nedeniyle üretim tesislerinde bir tören düzenledi.

Kendi Ar-Ge Merkezimizde Geliştirdik

Türkiye’nin çoğunlukla yurtdışından ilaç ithal ettiğini söyleyen firmanın Yurtdışı Pazarlar ve Stratejik Planlama Genel Müdürü İnci Ayyıldız, artık Türkiye’nin de yurtdışına ilaç satabilen pozisyonunda olduğunu belirtti. Ayyıldız, Avusturya, Almanya, İspanya, İtalya, Hollanda, Malta, Portekiz, İngiltere, Fransa ve Macaristan’ın da aralarında bulunduğu 10 ülkede ruhsat aldıklarını söyledi ve sözlerine şunları ekledi:

“İhraç ettiğimiz ilaç kendi AR-GE merkezimizde geliştirilmiş eşdeğer bir ilaç. 2 yıl süren bir çalışmanın sonucunda geliştirildi. AR-GE merkezimizde geliştirildikten sonra ruhsat dosyası hazırlandı ve Avrupa ülkelerine başvuru yapıldı. Onay süreci tamamlandıktan sonra da üretim kalite süreçlerini tamamladı ve distribütörlerimiz aracılığıyla piyasaya veriyoruz. Bizim en büyük amacımız Türkiye’nin ilaç ihracatını arttırarak kalkınmasına katkıda bulunmak. İlaç ihracatı yüksek teknoloji ürünler statüsüne giriyor ve bu hastalıklar kronik hastalıklar yani uzun süreli kullanılması gereken ilaçlar.”

Türkiye Kendi Bulduğu Molekülleri de Dış Pazarlara Götürecek

Yönetim Kurulu Üyesi Levent Selamoğlu, 2022 yılında toplam cironun en az yüzde 25’ini ihracattan sağlamayı hedeflediklerini açıkladı. Ürünlerini kendilerinin geliştirdiğini de belirten Selamoğlu, daha önce Türkiye’nin ürünlerini ayrı ayrı ülkelere yaptığını ancak aynı anda 10 Avrupa ülkesine ilaç sevkiyatı yapacak olmaktan dolayı heyecanlı olduklarını söyledi ve sözlerine şunları ekledi: Avrupa ya da gelişmiş ülke pazarlarına ilaç ihraç ediyor olabilmek Türkiye’deki gelişmiş ilaç teknolojisini, ilaç üretim kalitesinin, standardının ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesi. Bu tür başlangıçlar ilerde çok daha büyük başlangıçlara, çok daha büyük pazarlara da ihracat yapmayı getirecektir. Bunun devamında umuyoruz ki Türk ilaç sektörü kendi keşfettiği ve kendi bulduğu molekülleri de dış pazarlara götürecek.

Kaynak : sozcu.com.tr

217 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!