Dikkat! Parmak İziniz Kimliğinizden Çok Daha Fazlasını Ele Verebilir

Eşi benzeri olmayan bir parmak izi bile tek başına olay yerinde kimin olduğu hakkında kesin bilgi vermeyebilir. Yani, şüphelinin kullandığı yasadışı uyuşturucular hakkında da fikir verebilir.

Araştırmacılar gelişmiş bir spektroskopi kullanarak tek bir parmak izi üzerinde küçücük bile olsa kokain, metamfetamin ve eroin parçacıklarını ölçebilir. Gaithersburg, Md.’deki Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma, 7 Mayısta Analitik Kimya’da yayınlandı.

Araştırmacılar, kimyasalların lekelerini ölçmek için bilinen miktarlarda uyuşturucu içeren bir mürekkep püskürtmeli yazıcı kullanarak spektroskopi tekniklerini kalibre ettiler. Ardından üç boyutlu baskıyla plastik bir parmak ve parmak yağının sentetik bir versiyonunu elde ettiler. Bu şekilde kağıt veya silikon üzerine bastırılmış uyuşturucu lekesi olan parmak izleri oluşturdular.

Kağıt üzerinde, 1 nanogramdan daha az kokain tespit ederken 50 nanogramın üzerinde de metamfetamin ve eroin buldular. Silikonda ise 8 pikogramdan daha az kokain ve yaklaşık 1 nanogram metamfetamin tespit ettiler.

Ayrıca, parmak izinin neresinde uyuşturucu olduğunu da gözlemleyebilirler. Bu tür bilgiler araştırmacılar için şüphelinin ilk olarak hangi kimyasalları kullandığını anlamalarına ve olayların zaman çizelgesini doğrulamaya yardımcı olabilir.

Kaynak: sciencenews.org

86 Kez Okundu

Elif Nur Doğan

1998 Ankara doğumluyum. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde bir yıl ingilizce hazırlık eğitimi aldım. Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü lisans öğrencisi, aynı zamanda Genç Kimyacılar Topluluğu Sponsorluk Komisyonu Başkanıyım. Sayısal ve sözel veri yönetiminde başarılı, global fikirli, sonuç odaklı ve çalışmaya istekli, liderlik ve iyi iletişim becerilerine sahibim. İlgi alanlarım: Kozmetik kimya, farmasötik kimya, biyokimya ve nanoteknoloji. Kozmetik kimyaya olan ilgimi ve araştırmalarımı ciltbariyerim kullanıcı adıyla instagram sayfamda paylaşmaktayım. Eylül 2020'de, kimyaya olan ilgimi ve bilgimi artırmak, yabancı dilimi geliştirebilmek adına gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!