Diyabet Tedavisinde Bir Hap

Diyabet Tedavisinde Bir Hap

Bağırsak baypas cerrahisinin etkilerini arttıran bir hap, pek çok diyabet hastası için cazip olur.

Bariatrik cerrahinin Tip2 diyabet hastalığını hafiflettiğini gösteriyor. Gyscend’ deki bilim adamları, bu etkiyi taklit edebilecek bir ilaç gerektiriyor üstelik ameliyat gerektirmiyor.

Ya Tip2 diyabet için bir tedavi varsa, fakat çoğu hasta bundan yararlanamadıysa? Bu soru Johns Hapkins Üniversitesi gastroenterolog Ashish Nimgaonkor ve Biyomühendislik Yenilikçilik ve Tasarım Merkezi’ndeki çalışma arkadaşları, hastalıklara karşı pahalı ve karmaşık bir terapötik yaklaşıma alternatif geliştirmeye çalışan biyoteknolojinin başlangıcı Glyscend’i kurmalarında motive etmiştir. Johnson & Johnson Innovation’s World Without Disease QuickFire Challenge Kurumu’nun fon yardımlarıyla desteklenmiş olan Glyscend yeni diyabet tedavisi için gerekli olan klinik çalışmalara çabuk bir şekilde hız verdi. Obez hastalar için kullanılan bariatrik cerrahi prosedürlerin, diyabetik hastalarda dramatik düzelme sağladığı yönündeki raporlar, Nimgaonkar’ın ilgisini çekti. ’Cerrahi tedavi gören hastalar, Bir kilogram bile kilo vermeden insülin ve diğer diyabetik ilaçları bırakabiliyorlar’ dedi Nimgaonkar. Kanıtlar bu prosedürün iyileştirici etkilerini desteklediği için, bazı tıbbi toplumlar bu tedaviyi diyabetik hastalara tavsiye etmeye yönelmişlerdir. Geçen yıl giderek artan sayıda sigortacı, diyabet tedavisinde bariatrik cerrahi alanını genişletti. Nimgaonkar, “Birçok doktor, bu endoskopik işlemlerin ve bariatrik cerrahinin bir seçenek olduğunun farkında değil, bu nedenle pek çok hasta sevk edilmiyor” diyor Nimgaonkar.

Mevcut araştırmalar, bu prosedürün faydalarının gıda ve bağırsak duvarı sindirimi arasındaki etkileşimin azaltılmasından kaynaklandığını ileri sürmektedir. Bu mekanizmanın detayları açıklığa kavuşmamıştır, ancak insülin üretimini ve glukoz düzenlenmesini düzenleyen bağırsak hormonlarının üretimini değiştirmenin yanı sıra, kalori alımın doğrudan düşürülmesini gerektirebilir. Glyscend, bu cerrahi bağırsak baypasını bağırsakta bir bariyer oluşturan bir polimer bırakan bir hapla çoğaltmayı amaçlıyor. Diğer şirketler, cerrahi olmayan, endoskopik bir prosedürle bağırsağa ulaştırılan gi Dynamics tarafından üretilen esnek bir ‘astar’ olan EndoBarrier gibi cihazlar da dahil olmak üzere benzer sentetik bariyer tabanlı yaklaşımları araştırdı. Ancak, eşit veya daha üstün koruma sağlayabilen bir hap, pek çok hastaya daha çekici gelebilir.
Doğru materyali seçmek, bağırsak ortamında sağlam bir bariyere güvenilir bir şekilde monte edilebilen hasta dostu materyalleri tanımlamak için kapsamlı testlerin yapılmasını gerektiren çok önemli bir zorluktur. “Karşılaşılması gereken” sahip olması gereken “ve” hoşa giden “kriterlerin uzun bir listesini yaptık” diyor Nimgaonkar. Başlangıçta, grubu, yalnızca, insan testi veya klinik kullanıma ilişkin kayıtlı bir geçmişe sahip olan ve daha sonra sıkı testlere tabi tutulan düzinelerce aday belirleyen materyaller üzerine yoğunlaştı. Günümüzde, Glyscend, hayvan modellerinde amaçlandığı gibi güvenlir görünen bir avuç polimer tespit etti. Nimgaonkar, “Polimerlerin uygulanmasından sonra kan şekerinde önemli düşüşler olduğunu gösterdik” diyor.

Fonları Harekete Geçirmek

Başlangıçta şirket, eyalet ve federal kurumlardan nispeten ılımlı bir finansman sağladı ancak 2016’da Glyscend büyük bir destek aldı. Dünya Hastalıkları Olmaz’ın üç kazananından biri olan şirket, kronik hastalığın önlenmesi ve tedavisine yönelik yenilikçi yaklaşımları ödüllendirmek üzere tasarlanmış bir yarışmada 470 rakibini aşarak 500.000 doları finanse etti.

Janssen BioTherapeutics’in strateji, inovasyon ve araştırmanın başkan yardımcısı olan Barry Springer, “Akciğer kanseri ve diyabet üzerine odaklanılarak, ‘büyük ve karşılanmamış tıbbi gereksinimlere yönelik sektörler arası, teknoloji tabanlı çözümler arıyorduk” diyor. “Yenilikçi, potansiyel olarak dönüştürücü yaklaşımlardan öncelik taşıyoruz” Genel QuickFire Challenge, en iyi başvuru sahiplerine tüketici ürünleri, tıbbi cihazlar ve farmasötik alanlarındaki projelerle 1.5 milyon dolar kazandırdı. Bu ödül, aynı zamanda, iki şirket arasında açık bir işbirliği hattı oluşturarak Glyscend bilim adamlarının Johnson & Johnson’ın metabolik hastalık alanındaki dahili uzmanlığıyla rutin olarak bağlantı kurmasına izin veriyor.
Glyscend’in bunun ne kadar iyi çalışacağı ya da hiç çalışmayacağı konusunda spekülasyon yapmadan önce hala çok araştırma var. Glyscend, yakın gelecekte hastalar için bir test planı ile daha da iyi güvenlik ve etkinlik özelliklerine sahip yeni formülasyonlar geliştirmeye aktif olarak odaklanıyor. “Sonraki altı ay kritik olacak,” diyor Nimgaonkar. “Önümüzdeki yıl nispeten kısa bir klinik çalışmada bu polimerin ne kadar iyi çalıştığını görmek istiyoruz.”
Springer’ın Glyscend’in gelecek için yüksek umutları var. Springer, “En çok Tip 2 diyabetin güvenli ve girişimsiz bir şekilde tedavi edilmesi konusunda heyecan duyuyorum” diyor.

Kaynak : scientificamerican.com

336 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!