Soğuk Yiyecek, Sıcak Hava

Soğuk Yiyecek, Sıcak Hava

EPA, süpermarketlerin tasarruf sağlayacak ve küresel ısınmayı azaltacak soğutucu akışkanlara geçmesine yardımcı oluyor

Yeni mezun çevre hukukçusu Keilly Witman, 2007’de ABD EPA’ya katıldığında, ona organizasyonun en sert görevlerinden biri teslim edildi. Süpermarketleri, sahip oldukları ve sızdıran havalandırmalarının ve soğutma sistemlerinin tamir ettirilmesini aksi takdirde bu sızdırmaların atmosferde önemli ölçüde ısınmaya sebep olabilecekleri konusunda ikna etmek zorunda kaldı.

Soğutma işlemini daha verimli hale getirmek ve iklim için daha az zararlı hale getirme söz konusu olduğunda, ABD süpermarketleri uzun süredir uyuklayan bir dev. Bunların en az 38.000’i var. Enerji faturalarının ortalama yüzde 50 ila 60’ını insanlar ve gıda soğutması üzerine harcıyorlar; bu da onları en büyük ticari bina elektrik kullanıcıları arasına koyuyor.

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarının yakın tarihli bir araştırmasına göre, ortalama bir süpermarket yılda yaklaşık olarak saatte 2,5 milyon kilovat elektrik kullanıyor ki bu sayı yaklaşık 213 Amerikan evinin kullandığı elektrik miktarına denk geliyor. Elektrik sisteminin %60 – 70i,  klima ve soğutma için soğutucuları boruya doğru itmek ve malzemelerin etkili havalandırmasını sağlamak maksadıyla başvurulan büyük kompresörler ve kondansatörler için kullanılmaktadır. Kalan enerji ise vitrinler, soğutucu fanlar, evaporatör buz çözme ve cam kapılar ve vitrinlerde yoğunlaşmanın oluşmasını önlemek için kullanılan küçük ısıtıcıları çalıştırmak için harcanır, böylece insanlar yiyecekleri görebilir. Süpermarketler bu büyük elektrik faturalarını ödeyebilirler. Çünkü, Gıda Pazarlama Enstitüsüne (FMI) göre, süpermarketlerin yıllık satış hacmi neredeyse 770 milyar dolara ulaştı.

Fakat Witman’ın görevi, sızdıran soğutucularının, insanların zararlı güneş ışınlarına maruz kalmasını önleyen ozon tabakasını yok ettiği için sorumlu tutulduğunu hatırlatmaktı. Ayrıca, yeni sürülen ozon tasarruflu soğutucuların ciddi derecede küresel ısınma potansiyeli olan karbon dioksit içeren kimyasallar olduğunu bildirmek için oradaydı.

EPA’nın Stratosferik Koruma Bölümü’ndeki insanlar, Witman’ı sızdıran boru sorununun git gide arttığını ve bunu çözmek için yaratıcı bir yol izlenmesi gerektiğini söyledi. Witman, işini nadir görülen bir fırsat olarak görüyordu. Witman, “EPA, insanları bir şeyler yapmaya ikna etmek zorunda değildir artık” dedi. GreenChill Ortaklığı adı altında gönüllü bir program kurdu; soğutucu akışkan sızıntılarını önleme konusunda yenilikçi yollar bulan şirketleri bulmak için böyle bir yol denedi ve böylece diğer süpermarket zincirlerine yardımcı olabileceğini düşündü.

GreenChill, EPA’nın iyi-polis, kötü-polis metoduyla sorunlara yaklaşımının başlangıcıydı. Whole Foods, Hannaford Bros ve Harris Teeter gibi birkaç zincir ilgilendi ancak diğerlerini ikna etmek yıllarını almıştı.

Klima ABD’de icat edildi ve teknoloji son zamanlara kadar pek değişmedi. Avrupa ve Asya’da ise son zamanlarda dikkat çeken yeni bir soğutucu üreticisi firma var. Bir zamanlar Witman’ın satış yelpazesinde bulunan Avrupa’daki mağazaların, soğutucu olarak çok daha ucuz bir kimyasal-karbon dioksit kullanarak sızdırma maliyetlerini azaltabileceğini belirtti. Bu, daha fazla açıklama gerektirdi, çünkü CO2, küresel ısınmaya neden olduğu gerekçesiyle kötü bir üne sahipti. Kömür gibi yakıtların yakılmasıyla CO2 gazı atmosfere pompalanmaktadır. Ancak, HFC-404A olarak adlandırılan florlanmış kimyasal grubu içeren son zamanların popüler soğutucuları, küresel ısınmaya sebebiyet vermesi bakımından CO2‘den 3.922 kat daha güçlüdür.

Witman’ın en büyük satış noktası, soğutucu akışkan sızıntılarının azaltılması süpermarketlerin para kazanmasına yardımcı olacağı yönündeydi. EPA’ya göre, ortalama bir ABD süpermarketi yılda 1.000 pound soğutucu akışkanı sızdırıyor, bu da pound başına 10 – 20 $ maliyeti edecek kadar pahalıdır. Sızıntıları önlemek aynı zamanda süpermarket endüstrisinde yaşamın bir gerçeği olarak görülen acil servis çağrılarını da ortadan kaldıracaktı.

Witman, “İnsanlar paradan tasarruf edeceklerini fark ettiğinde, çevreyi kurtarmak çok da umurlarında olmuyordu. sadece paradan tasarruf etmek istiyorlardı” dedi. “Benim için sorun yok, çünkü tasarruf sağladıkları sürece çevreye yardım ediyorlardı.”  Diye de ekledi.

Yine de, ABD süpermarketlerinin yaklaşık üçte ikisi GreenChill’e yanıt vermedi.

Bu arada, soğutucu olarak CO2 kullanan ticari soğutma sistemleri dünyaya yayıldı. Avrupa’daki gıda zincirleri onu kullanmak için 1.500 mağaza hazırlıyordu ve şirketler Çin, Japonya, Kanada ve Avustralya’da “transkritik CO2 yükseltici sistemler” olarak adlandırılanları geliştiriyor ve satıyorlardı.

Son olarak, 2013 yılında Hannaford Bros. süpermarket zinciri, Kanada’dan ithal edilen bir soğutma sistemi kullanarak Maine’deki Turner’daki ilk ABD CO2 soğutmalı klima mağazasını açtı. DOE tarafından yürütülen bir çalışma, bir HFC-404A soğutucu madde kullanan başka bir New England Hannaford deposuyla kıyaslandığında, daha yüksek bir basınç gerektirmesi nedeniyle CO2 sisteminin maliyetinin yüzde 40 daha fazla olduğunu, ancak yıllık soğutucu kayıpları kesildiğinde mağazanın işletme giderlerinin %75 oranında daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

EPA’dan en fazla etkilenen şey, Turner mağazasının iklim izinin %15 azaltılması idi. Bu yüzden GreenChill, öncü çabaları için Hannaford’a “En İyinin En İyisi” ödülünü verdi. DOE, çalışmasında ABD süpermarketlerinde CO2 sistemlerinin gelecek potansiyelinin “büyük” olacağını öngördü.

2013’te bir soğutma danışmanlığı şirketi kurmak için EPA’yı terk eden Witman, ABD süpermarket endüstrisinin yeni sistemlerden çekindiğini tespit etti.Süpermarket endüstrisi konferanslarına gidecek ve teknolojiyi kullanmadan önce üstesinden gelinmesi gereken engellerden şikayet eden yöneticileri bulacaktı. Konferansların sonucunda “birileri bu engellerle ilgili bir şeyler yapmak zorunda kaldı” sonucuna varıldı.2015 yılında Witman, Kuzey Amerika Sürdürülebilir Soğutma Konseyi (NASRC) adı verilen çevresel bir kar amacı gütmeyen kuruluşu oluşturmak için süpermarket zincirleri, soğutma ekipmanları üreticileri ve süpermarket soğutma müteahhitlerinden ilgili şirketleri toplamaya başladı. Onu desteklemek istiyorlardı. Üyeler, tesislerin doğal soğutucu akışkanların kullanımı için teşvikler geliştirmeye, servis teknisyenleri yetiştirmeye, gerekli bina kodlarının ve mühendislik standartlarının oluşturulmasına yardım etmeye ve birçok yeni teknolojinin karakteristik olan maliyet engelinin üstesinden gelmeye yardımcı olmaya teşvik etmek için ekipler kurdular.

Bu arada, EPA, küresel ısınma çözümlerini destekleme konusunda Obama yönetiminin ilgisini çekerek, soğutucu akışkanların yönetimi konusunda daha sert kurallar önermiş ve Clean Air Act (Temiz Hava Uygulaması) altındaki yetkilerini kullanarak aşırı derecede ısınan kimyasalların kullanımını durdurmaya başlamıştı.

Kurallarından birkaçı, süpermarket endüstrisi için ana ticaret birliği olan Food Marketing Institute (Yiyecek Marketleri Enstitüsü) tarafından “aşırı derecede külfetli” olarak karşılandı. Web sitesinde yaptığı açıklama ile FMI halen “marketlerin enerji verimli modelleri uygulamakta yavaşladığı ve soğutucu emisyonlarının yüksek kaldığını” söyleyen bir “efsane” olduğu iddia etmektedir.

FMI, “Gıda perakendecileri, soğutucu emisyonlarını ve çevre üzerindeki etkisini azaltma yolları üzerinde sürekli çalışıyorlar. GreenChill gibi ortaklıklar sayesinde perakendeciler çevre dostu soğutucu akışkanlara geçmek, soğutucu akışkan yük boyutlarını düşürmek ve sızıntıları ortadan kaldırmak için Çevre Koruma Kurumu ile yakın işbirliği içinde çalışıyorlar. .” şeklinde bir açıklama yayınladı.

Sızıntı yapan soğutma ve klima sistemlerinin sabitlenmesinde küresel bir iş alanı olan Ohio merkezli Emerson Climate Technologies Inc.’de perakende çözüm direktörü John Wallace farklı bir görüşe sahip. Wallace, süpermarket işletmelerinde sızdıran soğutma borularının “genellikle bir iş yapma maliyeti olarak düşünüldüğünü” söyledi. Onların “geniş kapsamlı etkileri büyük ölçüde küçümsenmiş durumda” dedi. Yeni otomatik kaçak tespit sistemleri olmasına rağmen, geleneksel hizmet çağrısının amacının sızdıran sistemi yeni soğutucu akışkanla doldurmak ve sızdırmazlıkları bulma ve sızdırma konusunda rahatsız etmemek “diye belirtti. Ona göre, bazı büyük süpermarket zincirleri sızıntıları gidermek için başlangıç ​​maliyetlerini ödemeye isteksiz davrandıklarından, yılda 500.000 dolar kaybediyorlardı. “Bu, sektörün sahip olduğu zorluklardan biridir” dedi. “Çoğu kişinin bilerek bu kadar parayı atabileceğini sanmıyorum.”

Bununla birlikte, EPA ve Adalet Bakanlığı avukatları, her zamanki gibi iş maliyetlerini artırmanın yollarını buldular.

Eylül 2013’te Birleşik Devletler, Kuzey Amerika’nın ikinci en büyük marketler zinciri Safeway ile anlaşmaya vardılar. Sözleşme 659 mağazayı etkiledi ve Safeway’den 600.000 dolar ceza ödemesini ve şirket çapındaki soğutma emisyonlarını izlemek ve azaltmak için tahmini 4.1 milyon $ planı hazırlaması gerekti. Safeway şirketine emisyon sızıntı oranını yüzde 25’ten yüzde 18’e düşürmek için üç yıl verildi.

Bir yıl sonra, EPA üç yıl içinde 274 mağazayı kapsayan daha iyi bir soğutma yönetimi planı gerektiren bir anlaşmada Costco tarafından 335.000 $ ceza pazarı çıkardı. Tahmini maliyeti 2 milyon dolardı. Anlaşma, Costco’nun “soğutma ekipmanındaki sızıntıları zamanında onarmayı ve uygun kayıtları korumayı başaramadığını” belirtti. Çözüm çerçevesinde, Costco, tek bir ambartan Washco’nun Issaquah’daki merkezindeki yetkililere kadar uzanan sızıntıların izlenmesi için bir komuta zinciri geliştirmeyi kabul etti.

Haziran 2016’da, EPA ve DOJ, 453 mağazasını kapsayan bir anlaşma olan Trader Joe’s ile bir pazarlık yaptı. Süpermarket zinciri 500.000 dolarlık bir sivil ceza ödemeyi kabul etti; sızıntı oranını yüzde 12.1’e düşürmek; ve bazı mağazalarında karbondioksit gibi ileri soğutucu akışkanları kullanmak bu cezalardandı.

GreenChill istatistikleri, sızıntı yapan soğutma borularının sorunlarının süpermarketlerin devasa enerji ihtiyaçlarının dolaylı etkilerinden biraz daha fazla küresel ısınma emisyonu yarattığını gösteriyor.

Witman’ın öncü destekçilerinden biri olan ve NASRC’de lider olan Whole Foods, bir mağazanın küresel ısınmanın etkisini ölçmek için soğutucu akışkanlardan gelen doğrudan emisyonların ve enerji kullanımından kaynaklanan dolaylı emisyonların birlikte tartılması gerektiğini öngören toplam eşit sıcaklık etkisi adı verilen bir önlem kullanıyor .

Endüstride bazıları yüksek teknoloji düzeltmelerini umut ederken, “Düşük Küresel Isınma Alternatiflerine Geçiş” adlı bir EPA çalışması, mağaza sahiplerinin iklime yardım etmek ve hissedarlarının paralarını  kurtarmak için kullanabilecekleri düşük teknolojili sızıntı sızdırma çözüm önerilerinin yer aldığı bir liste sunmaktadır.

Bunların çözdüğü problemlerden bazıları şunlardır: “Kötü lehimleme teknikleri, yanlış takılan bağlantı parçaları, vana kapakları ve keçeleri eksik, uyumlu olmayan malzemelerin kullanılması, bakır boru hatalı desteklenmesi ve yetersiz sızdırmazlık gibi zayıf tasarım ve yanlış kurulum, bakım ve / veya bakım uygulamaları teşhis ve onarım. ”

Emerson İklim Teknolojileri’nden Wallace, EPA’nın en etkili yaklaşımının GreenChill’in gönüllü bir programı olduğunu düşünüyor ancak Trump yönetimi tarafından önerilen bütçeyle beraber sorunları ortadan kaldırmayı planladığını belirtti.

“Bu bir çeşit havalanmadır” dedi.

Kaynak : scientificamerican.com

377 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!