Doktorlar Slime Konusunda Uyarıyor!

Doktorlar Slime Konusunda Uyarıyor

Yeni çılgınlık, YouTube’da hakkında yüzlerce video ile karşılaşabileceğiniz çocukların temizlik malzemesi veya pestisit olarak kullanılan boraks ile slime yapma videoları.

Dr. Richard Uluski bu evde yapılan oyuncakların çocuklar için tehlikeli olabileceğini belirtiyor ve, “Kimyasal şeyler oyuncak olarak kullanılmamalı.” Diyor.

Düzinelerce boraks ile slime yapma linki var. Uluski şu şekilde belirtiyor; “Bu gerçekten çok popüler çünkü mağazalarda gördüğünüz şeyleri kendiniz yapabiliyor ve istediğiniz renge boyayabiliyorsunuz.”

Dr. Uluski ebeveynleri işin sağlık boyutu konusunda uyarıyor. “Bu tıpkı, boyaya kurşun koyup, onu da oyuncağa koyup çocukların yutmamasını beklemeye benziyor.” Diyor ve bir çocuğun boraks ile yapılan bir slime oyuncağını yutması durumunda zehirlenebileceğini, hatta nöbetlere dahi sebep olabileceğini belirtiyor.(Hemen belirti göstermeyebilir.)

Uluski son olarak, “Ağızda yanıklar ve kabarcıklar olmayacaktır fakat çok fazla yutan çocuklar kusmaya başlayabilir ve karın ağrısı yaşayabilir.” Diyor.

Eğer çocuğunuz boraks yutarsa, hastaneye götürmelisiniz.

Kaynak: nbc4i.com

3.068 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!