Polimer Oluşumu: Güç ve Dayanıklılık İyileştirmek için Yeni Yaklaşım

Polimer Oluşumu: Güç ve Dayanıklılık İyileştirmek için Yeni Yaklaşım

Polimerler kendi içlerinde eşsizdir,çok daha karmaşık ve güçlü zincir ya da yapı oluşturmak için katlanan küçük molekülllerle yapılandırılmıştır. Bunların özellikleri ne tür bir molekülden oluştuklarına veya bir araya getirildiklerine bağlıdır. Polimerlerden oluşan herhangi bir şeyin özellikleri ultra-küçük moleküler seviyede olanı yansıtmaktadır.

Science Daily’e göre, polimerlerden oluşan şeyler; bağlı bulundukları atom ya da moleküllere göre görünür ve davranır.Örneğin bazı polimerler lastiki yapıdadır,bazıları kabarık, yapışkan, sert, kırılgan ya da sağlamdır.Bunlar,çapraz bağlantılı bir ağ içerisinde ve uzun zincir biçiminde oluşturulurlar.

Yıllar önce, MIT’den birkaç araştırmacı, polimer oluşumunda döngü adı verilen bir kusur çeşidini  ilk kez ölçtüler. Bu kusurda, omurga ağı başka bir zincire değil kendi kendine bağlanmaktaydı. Bu kusur üzerine yıllarca araştırmalar yapıldıktan sonra, bir polimer ağındaki döngü sayısını azaltmak ve böylece polimerlerden oluşan malzemeleri güçlendirmek için basit bir yol bulunmuştur.

Phys.org, MIT’den Firmenich Kimya Kariyer Geliştirme Doçenti  Jeremiah A ve diğerlerinin polimer oluşumundaki bir dizi döngünün azaltılması ile ilgili araştırma yaptığını bildirdi. Araştırma makalesi Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayınlandı.Makalenin başyazarı ile Jeremiah yalnızca kişinin bir bileşeni diğerine ne kadar hızlı eklediğini değiştirerek mekanik özellikleri geliştirebileceğini belirtti. Araştırmacılar ayrıca bu teknikleri materyallerin gücünü arttıran değişik türde polimer ağı sentez reaksiyonlarıyla da denediler.

Bu yaklaşım, su arıtımı için zarlar ve plastikler, kontakt lens için hidrojeller, epoksi oluşturan yapıştırıcılar gibi jel veya çapraz bağlı veya birbirine bağlı polimerlerden yapılmış herhangi bir malzemenin sağlamlığını ve dayanıklılığını arttırdığını kanıtladı. Şimdi araştırmacılar,bu işlemi, hücreleri ve dokuları büyütmek için kullanılan jeller de dahil olmak üzere çeşitli diğer malzemelere uygulamayı düşünmekte.mekte.

Kaynak : sciencetimes.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kentsel Hava Kirliliği COVID-19’u Daha Ölümcül Yapabilir

Yeni araştırma, hava kirliliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Koronavirüs salgınına ölümcül bir etkisi olabileceğini açığa çıkarıyor. …