Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Dökülmüş Petrolü Su Kolonundan Geri Kazandıran Sünger

Dökülmüş Petrolü Su Kolonundan Geri Kazandıran Sünger

dokulmus petrolu su kolonundan geri kazandiran sunger - Dökülmüş Petrolü Su Kolonundan Geri Kazandıran Sünger

Bu yeni temizleme tekniği, yüzeyi sıyırmaktan ziyade en derine dalar.

Birleşik Devletlerdeki bilim insanları, suyun altındaki petrol döküntülerini emen bir malzeme ürettiler. Bu süngerimsi malzeme geri dönüştürülebilir ve hatta dökülmüş petrolün tekrar kullanılmasına olanak verir.

Exxon Valdez ve Deepwater Horizon gibi petrol sızıntıları ekolojik felaketlerdir ve onların iyileştirilmesi milyarlarca dolara denk gelebilir. Dökülme olaylarıyla mücadelenin her zaman görünür yüzeydeki petrol sızıntısı olması gerekmez, su kolonundan sızan petrol gazları da olabilir.

Seth Darling, Jeffrey Elam ve çalışma arkadaşları, Argonne Ulusal Laboratuvarında, ticari olarak da temin edilebilen poliüretan köpüğünü, öncelikle alüminyum oksit ile sonra da silikon bazlı oleofilik ajan (3-aminopropil) trietoksisilan ile kaplayarak bu önemli sorunu çözecek bir malzeme ürettiler. New Jersey’deki Ulusal Petrol Sızıntısı Müdahale Araştırma ve Yenilenebilir Enerji Test Tesisinde, ham petrol ile kirlenmiş deniz suyu tanklarını, batırmak için tank kullanarak ve trol ağı içeren madde vasıtasıyla test ettiler. Madde su kolonundaki petrolü adsorbe etmede olağanüstü ve araştırmacılar maddeyi vinçle tanktan çıkarabileceklerini ve sıkıp tekrar kullanabileceklerini gösterdiler.

Kaynak : chemistryworld.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

arilar sicak yaz gunlerinde nasil serin kalir 310x165 - Arılar Sıcak Yaz Günlerinde Nasıl Serin Kalır

Arılar Sıcak Yaz Günlerinde Nasıl Serin Kalır

Fotoğraf: Araştırmacılar, arıların kovanlarını soğuk tutmak için nasıl organize olduklarını açıklamak için sıcaklığı, kovanın içindeki ve …

Bir cevap yazın