Domatesler Deri Kanseri ile Mücadele Edebilir mi?

Zengin içerikli besleyici domatesler cilt kanseri ile mücadelede etkili bir araç olabilir.

Bir fare çalışmasında ,  Ohio Eyaleti Üniversitesi’nden araştırmacılar günlük domates tüketiminin melanom dışı deri kanserlerinin gelişimini yarı yarıya azalttığını buldular.

Çalışma sırasında araştırmacılar , bir grup fareye  günde %10’luk domates tozundan oluşan diyet ile 35 hafta besledikten sonra , UV ışınlarına maruz bıraktılar. Kontrol grubu fareleri domates tozu ile beslenmemiştir. Domates tozu yiyen erkek farelerde deri kanseri tümörlerinde %50’lik düşüş olduğu görüldü.

Bunun tersine çalışmada kullanılan dişi farelerin kanser oranlarında göze çarpar bir değişiklik görülmemiştir.

Patoloji uzmanı , Ohio Kanser Merkezi üyesi ve araştırmanın üst düzey yazarı olan Tatiana Oberyszyn yaptığı açıklamada , ‘’Bu çalışma bize farklı önleyici stratejileri araştırırken cinsiyeti düşünmemiz gerektiğini gösterdi .’’ dedi. ‘’Erkeklerde işe yarayan şeyler kadınlarda eşit derecede iyi çalışmayabilir , tam terside olabilir.’’

Domatesler , cildi UV ışın hasarına karşı koruyabilen karotenoidler olarak adlandırılan pigmentten oluşmaktadır .

Araştırmanın yardımcı yazarı ve Ohio Tarım ve Çevre Bilimi’nde gıda bilimi ve teknolojisinde araştırmacı olan Jessica Cooperstone ‘’Likopen , domateslerde birincil karotenoid, bu pigmentlerden en etkili antioksidan olduğu görüldü.’’ Şeklinde açıklama yaptı .

‘’Bununla birlikte , bir bütün gıda (domates) veya sentezlenmiş bir takviyeden alınan likopen kıyaslanırsa , domateslerin , UV maruziyetinden sonra kızarıklığın önlenmesinde daha etkili olduğu görünmekte ve domatesteki diğer bileşiklerinde etkili olacağı düşünülmektedir.’’ diye ekledi.

Araştırmacılar ayrıca kurutulmuş kırmızı domatesle beslenen farelerin tümör büyümesinde azalma olduğunu , sulu domatesle beslenenlerin kontrol grubuna göre daha az tümörün olduğunu fakat istatistiksel olarak anlamlı bir düşüklük olmadığını keşfettiler.

Araştırmacılar şu sıralar likopen dışında domateslerde bulunan bileşiklerin sağlığa yararlı olup olmadığını araştırıyor .

2012 yılında 5.4 milyon kişiye melanom dışı cilt kanseri teşhisi konuldu . Bu kanser türü çok yaygındır . ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri’ne göre melanom dışı deri kanserleri diğerlerine göre ölüm oranı daha düşük olmakla birlikte güzelliği bozan , gün geçtikçe artan ve tedavisi daha pahalıdır .

Cooperstone ‘’ Cilt ile ilgili hastalıkların riskini azaltmak için muhtemel beslenme müdahaleleri yoluyla sistemik koruma için önemli bir fayda sağlayabilir.’’ dedi. ‘’Gıdalar ilaç değildir fakat yaşam boyu beslenme şeklinizle bazı hastalıkların gelişimini değiştirebilir’’

Kaynak : rdmag.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.