Dövme Mürekkepleri Kansere Neden Olabilir

Dövme Mürekkepleri Kansere Neden Olabilir

Yeni bir çalışma için çeşitli popüler dövme örneklerini taradıktan sonra, araştırmacılar dövme mürekkeplerinin yaklaşık yüzde 50’sinin kansere neden olabilecek kimyasallar içerdiğini buldular.

Çarşamba günü Chicago, Illinois’deki Amerikan Kimya Derneği’nin bir toplantısında, Binghamton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, İnorganik Kimya alanında yardımcı doçent olan John Swierk tarafından yönetilen çalışmalarını sundular.

Swierk tarafından belirtildiği gibi, dövme mürekkeplerinin bir pigment ve bir taşıyıcı çözelti olmak üzere iki kısmı vardır: Pigment moleküler veya katı bir bileşiktir, taşıyıcı sıvılar ise pigmenti cildin farklı katmanlarına taşır.

Araştırmacı, kendisinin ve ekibinin 56 popüler mürekkebi nasıl test ettiğini açıkladı ve bunların yarısının etikette bulunmayan bir kimyasal içerdiğini keşfetti.

ACS’ye “Mürekkeplerden bazılarına her baktığımızda, bizi tereddüt ettiren bir şey bulduk.” dedi. “Örneğin, bugüne kadar analiz edilen 56 farklı mürekkepten 23’ü, azo-bileşiği içeren bir boyanın mevcut olduğunu gösteriyor.”

Daily Mail’e çalışmaları hakkında konuşan Swierk, azo-bileşiklerin çok fazla bakteriye maruz kaldığında veya güneş ışığından gelen ultraviyole ışık altında dejenere olabileceğini ve “kanserojen” hale gelebileceğini belirtti.

Kimyager ayrıca pigmentler ve ne kadar güvenli oldukları hakkında öğrenilecek çok şey olduğunu da kabul etti.

“Pigmentlerin neye parçalandığını bilmiyoruz ve bu yüzden asıl mesele bu.” dedi. “Kendi başlarına güvenli olan pigmentlere sahip olmanız mümkündür, ancak bu pigment endişe verici bir şeye ayrışır.”

Araştırmacılar bir mürekkep örneğinde kan inceltici olarak kullanılabilen etanol tespit ettiler. Bununla birlikte, bunun insanların sağlığını riske atıp atmayacağı hâlâ belirsizdir.

Araştırmacı, çalışmanın ikinci bölümünde, dövmeler için kullanılan 16 mürekkep içindeki parçacıkların boyutunu araştırdı. Bu mürekkeplerin yarısının 100 nanometrenin altında parçacıklara sahip olduğunu keşfettiler, bu da “endişe verici” çünkü bu demektir ki  parçacıklar daha sonra “hücre zarından geçecek ve potansiyel olarak zarar verecek” kadar küçüktür.

Daily Mail aracılığıyla paylaşılan çarşamba günkü toplantıda Swierk, mürekkepteki küçük parçacıklar ve kanser de dahil olmak üzere sağlık sorunlarına nasıl neden olabilecekleri hakkında konuştu.

“Bu boyut rejimine indiğinizde, nanopartiküllerin hücrelere nüfuz etmesi, hücrelerin çekirdeğine girmesi ve hasar vermesi ve bu şekilde kanser gibi sorunlara neden olması konusunda endişeleriniz oluşmaya başlar” dedi.

Ayrıca, özellikle dövmeler için kullanılan herhangi bir pigment türü olmadığını da belirtti.

“Büyük şirketler boya ve tekstil gibi her şey için pigment üretiyor. Aynı pigmentler dövme mürekkeplerinde de kullanılıyor “diye ekledi.

Bu yılın başlarında, Avrupa Birliği mavi 15: 3 ve yeşil yedi kodlu iki pigmentin kullanımını yasakladı. Karar, şirketin mürekkepteki bazı kimyasalların “kansere veya genetik mutasyonlara” neden olabileceğini ve yasağın 27 Avrupa ülkesinde yürürlüğe girdiğini tespit etmesinin ardından geldi. Bununla birlikte, renkler Amerika Birleşik Devletleri’nde hâlâ kullanılmaktadır.

Kaynak: independent.co.uk

408 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!