Rus yapımı yüzen ilk nükleer santral yapılmaya başlandı

rus-yapimi-yuzen-ilk-nukleer-santral-yapilmaya-baslandi

Rus nükleer enerji şirketi Rosatom, dünyanın ilk yüzen nükleer enerji santralini inşaa etmeye hazırlanıyor. Akademik Lomonosov isimli nükleer santralin test çalışmalarının 2015 sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor. Eylül ayında ise santralin ilk personelleri için eğitim başlayacak.

Dünyanın ilk yüzen nükleer enerji santrali, Rusya tarafından kuruluyor.

Moskova nükleer enerji projelerinin kapsamını karadan denize doğru genişletecek. Rus nükleer enerji şirketi Rosatom dünyanın ilk yüzen enerji santrali akademik lomonosov’un testlerine başlayacak. Bu testlerin önümüzdeki yıl içinde bitirilmesi planlanıyor. Santralde çalışacak ilk personeller de Eylül ayında eğitilmeye başlanacak.

Yüzen nükleer santral Kuzey Kutbu’ nda çalışan nükleer buzkıranların tasarımı örnek alınarak inşa edilecek. Fakat buzkıranların aksine, Lomonosov hareket edemeyecek, deniz yoluyla çekilerek götürülecek.

Yüzen nükleer santral, bulunduğu yerde kıyı altyapısına bağlanarak yerleşim yerine ısı ve elektrik temin edecek.
Yüzen enerji bloğu, limanların, büyük sanayi tesislerin, denizdeki petrol ve doğalgaz üretim tesislerinin enerji ile temin edilmesi için tasarlandı.

Akademik Lomonosov, 2019’da Çukotka bölgesindeki Pevek limanına demir atacak 2021’de tam kapasitede enerji üretecek. Yüzen nükleer santrali çalıştırma süresi 40 yıl olarak belirlendi.

Rosatom’un projeyle ilgili bölümünün Başkanı Sergey Zavyalov, yeni santralin sadece elektrik ve ısı üretiminde değil, deniz suyunun tuzdan arındırılması için de kullanılabileceğine işaret etti.

Kaynak : ulusalkanal.com.tr

327 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!