Dünya ilaç sektörüne 100 trilyon Dolar’lık doping

dunya ilac sektorune 100 trilyon dolarlik doping

İngiliz ekonomist JimO’Neil yeni ilaçların geliştirilmemesi halinde antibiyotiklere karşı direnç kazanan hastalıkların dünya ekonomisine maliyetinin 100 trilyon doları bulacağını söyledi

İngiliz ekonomist JimO’Neil, yeni ilaçların geliştirilmemesi halinde antibiyotiklere karşı direnç kazanan hastalıkların dünyada 2050’ye kadar yılda 10 milyona insanın ölümüne neden olabileceğini belirterek,  “Antibiyotiklere karşı direnç kazanan mikrobik hastalıkların bugünden 2050 yılına kadar küresel ekonomiye toplam maliyeti ise 100 trilyon doları bulacak” dedi. ABD ekonomisinin 16 trilyon dolar Çin’in GSMH’sının da 16 trilyon dolar yani ikisinin toplamının 32 trilyon dolar olduğu düşünülürse, bu iki ülkenin ekonomisinin 3 katı büyüklüğünde hastalık maliyeti ilaç sektörüne kar üstüne kar sağlayacak.

Milyonlar ölecek

Uluslararası finans piyasalarında Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’i aynı kategoride değerlendirerek “BRIC” kavramını ilk kullanan kişi olarak tanınan İngiliz ekonomist JimO’Neill, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. İngiltere Başbakanı David Cameron’ın kendisinden “Antimikrobik Direnç Değerlendirmesi” çalışmasına başkanlık etmesini istediğini belirten O’Neill, önümüzdeki dönemde gerekli ilaçların geliştirilmemesi halinde dünyada milyonlarca insanın hayatının kaybedeceğini, antibiyotiklere direnç kazanan hastalıkların küresel ekonomiye milyarlarca dolar ek maliyet getireceğini anlattı. Antibiyotik kullanımına direnç kazanan hastalıklara yönelik daha etkin ilaçların geliştirilebilmesi için tüm ülkelerin ve sektör temsilcilerinin bir araya gelerek ortak bir fon oluşturması gerektiğini belirten O’Neill, aksi takdirde küresel ekonomiyi tehdit edebilecek derecede büyük maliyetlerle karşılaşılacağı uyarısında bulundu. Hastalıklara karşı direnç kazanmasının küresel ekonomi için büyük bir risk oluşturduğunun altını çizen O’Neill, şöyle konuştu: “Eğer biz bu girişimi bir yıl önce başlatmış olsaydık Türkiye’nin G-20 başkanlığı sırasında öncelikleri arasına bu konuyu almasını isteyebilirdik. Geçen yılın sonlarına doğru bu konuda çalışmaya başladık. Eğer Türkiye bu konuda bir etki sağlayabilirse, G-20’de Türkiye’nin ajandasında bu konunun da olmasını isteriz. Küresel ekonominin bir araya gelerek mevcut antibiyotiklere, ilaçlara karşı direnç kazanan mikropları hedefleyen yeni ilaçların geliştirilmesi için çalışması gerekiyor. Büyük oyuncular olmadan bu sorunu çözemezsiniz. Önümüzdeki yıl Çin G-20’ye başkanlık yapacak. Çin daha önce böyle bir göreve gelmediğini için son derece önemli bir an olacak. Dünyanın en büyük ekonomisi olmaya doğru ilerliyorlar. Tüm dünyaya küresel ekonomideki büyümedeki önemlerini göstermenin en iyi yollarından birisi de küresel anlamda bu sorununun çözülmesi için liderliği üstlenmeleri olacaktır.”

2 milyar dolarlık ortak fon oluşturulmalı

JimO’Neill, şöyle devam etti:  “Bu durumun ortadan kalkması için daha iyi tanı hizmetlerini oluşturmamız ve daha fazla ilacın geliştirilmesini sağlamak zorundayız. Yaptığımız değerlendirme çalışmasında önümüzdeki 10 yıl içerisinde 15 yeni ilaç geliştirebiliriz. Bu küresel ölçekte yaklaşık 16 ila 37 milyar dolarlık bir yatırımla yapılabilir. Bu birçok insana fazla bir meblağ olarak görünebilir. Ama 100 trilyon dolarlık potansiyel maliyetle kıyaslanınca hiçbir şey. Hiçbir şey yapmamanın bedelinin çok daha ağır olabileceğini düşünüyoruz.”  O’Neill, tüm küresel ekonomiyi tehdit edebilecek antibiyotiklere direnç kazanmış hastalıklara yönelik gerekli ilaçların geliştirilmesi için gerekli maddi katkının önce uluslararası ilaç şirketleri ardından da hükümetler tarafından desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Antimikrobik direnç alanında yaklaşık 2 milyar dolarlık yeni küresel bir inovasyon fonu kurulmasını öneriyoruz. Biz dört yıl boyunca yıllık 400 milyon dolarlık katkının ilaç şirketleri tarafında yapılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Kaynak : yenicaggazetesi.com.tr

626 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!