Dünyanın En İnce Hologramı

Dünyanın En İnce Hologramı

Avustralya-Çinli bir araştırma ekibi, dünyanın en ince hologramını yarattı ve 3D holografyanın akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve televizyonlar gibi günlük elektroniklerle bütünleşmesine yol açtı.

Etkileşimli 3D hologramlar, Star Wars’tan Avatar’a kadar bilimkurgunun esasıdır; ancak bilim adamları için asıl iş, bunları gerçeğe dönüştürmektir.

Şimdi RMIT Üniversitesi  seçkin profesörü Min Gu liderliğindeki öncü bir ekip, 3D gözlüklerde görülebilen ve bir insan kılından 1000 kat daha ince bir nano-hologram tasarladı.

Gu, “Geleneksel bilgisayar üreten hologramlar elektronik cihazlar için çok büyük ancak ultra ince hologramımız bu engelleri aşıyor” dedi.

“Bizim nano-hologramımız da, tasarımımızı büyük ölçekli kullanımlar ve seri üretim için uygun hale getiren basit ve hızlı bir şekilde doğrudan lazer yazı sistemi kullanarak üretilmektedir.’

“Holografı günlük elektroniklerle bütünleştirmek ekran boyutunu ilgisiz hale getirebilir – bir açılır pencere 3D hologramı, bir telefona veya saatin içine sığmayan çok miktarda veri görüntüleyebilir.

“Tıbbi tanıdan eğitime, veri saklama, savunma ve siber güvenliğe, 3D holografi bir dizi endüstriyi dönüştürme potansiyeline sahiptir ve bu araştırma bu devrime bir adım daha yaklaştırmaktadır.”

Geleneksel hologramlar, ışığın evresini, üç boyutlu derinlik yanılsaması verecek şekilde modüle eder. Fakat yeterli faz kaymalarını üretmek için, bu hologramların optik dalga boylarının kalınlığında olması gerekir.

Pekin Teknoloji Enstitüsü (BIT) ile birlikte çalışan RMIT araştırma ekibi, bu kalınlık sınırını topolojik yalıtkan malzemeyi temel alan 25 nanometre hologramla kırdı – yüzey katmanında düşük kırılma indeksini ancak yığında da çok yüksek kırılma indeksini tutan yeni bir kuantum malzeme.

Topolojik yalıtkan ince film, holografik görüntüleme için faz kaymalarını artıracak bir esas optik rezonant boşluk görevi görür.

BIT’in Gaolei Xue ile ortak yazan Dr. Zengyi Yue, “Bu araştırmanın bir sonraki aşaması, 3D holografik görüntüyü etkinleştirmek için bir LCD ekran üzerine yerleştirilebilecek katı bir ince film geliştirmek olacak.” dedi.

“Bu, nano-hologramımızın piksel boyutunu, en az 10 kat daha, küçültmeyi gerektiriyor.

“Ancak bunun ötesinde, çeşitli yüzeylerde kullanılabilen, esnek ve esnek ince filmler üretmek ve bu sayede holografik uygulamaların ufkunu açmak istiyoruz” dedi.

Kaynak: sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Antimikrobiyal Direnç

  Antimikrobiyal ilaçların kötüye kullanımının sağlık hizmetlerine yönelik tehdidi hala ortadan kalkamadı. Bakteriyolog Alexander Fleming, 1945 …