Dünyanın En Sıkı Düğümü Malzeme Atılımlarına Neden Olabilir

Eğer çok sıkı olan bir düğümü geri almaya çalıştıysanız, ünlü evrende en sıkı ve en küçük düğümü bağlayan Birleşik Krallık’ın Manchester Üniversitesi’ndeki araştırmacılar için bir dakika düşünün.

192 atomluk toplam iplik uzunluğu ,sekiz çaprazlama ve kesişen düğüm başına 24 atom sadece yarım nanometre genişliğinde bir moleküler zincir halinde bağlanır. Bunu gerçek dünya terimleriyle ifade edilirse, tek bir insan saçı kalınlığının on bin kadarı olan bir iplikte bir düğümdür.

Manchester Üniversitesi’nden organik kimya profesörü David Leigh, Digital Trends’e “Bu düğümler o kadar küçük ki onları bir ayakkabı bağı gibi elle bağlamak mümkün değil” dedi. “Bunun yerine, düğümleri kendiliğinden bir araya getirmek için kimya kullanıyoruz. Bunu yapmak için, demir iyonları ve klorür iyonlarından oluşan bazı organik yapı taşları ve metal tuzlarını karıştırıyoruz. Metal iyonları belli yönlerde yapışkantır, bu da organik yapı taşlarını yapışkan hale getirir ve etrafımızda tasarladığımız şekilde bükülür. Bu temel yapı oluşturulduktan sonra, ipliğin uçlarını birleştiren ve kapalı bir halka oluşturmak üzere bir araya getiren bir başka katalizör ilave ediyoruz. ”

Leigh, gelecekte daha da küçük bir düğüm oluşturmanın teorik olarak mümkün olabileceğini ,ancak kolay olmayacağını, söyledi. ” Bundan daha küçük olması mümkün olmayacak, çünkü atomlar arasındaki bağlar basitçe koparak birbirinden ayrılır ” diye açıkladı.

Leigh;  bu çalışma, basit bir laboratuvar yarışı gibi görünse de, bu gibi nano ölçekli araştırmaların, makroskopik olarak düğüm noktalarının yaptığı pratik uygulamaları olduğunu kaydetti.

Düğüm ve dokuma her zaman yeni teknolojilere yol açtı – tarih öncesi insanlıktan” diye devam etti. “Düğümleri bağlayabilme, insanlara balık ağları yapabilme, eksenlerle kolları bağlayabilme ve soğuktan korumak için kumaş dokumaya izin verebilir. Materyalde avantajlı özellikler yaratmaya gelince, moleküler seviyede düğümlenmenin de aynı derecede önemli olmadığını ispatlamak için hiçbir neden yok “dedi.

Özellikle, dokuma moleküler tellerin dokunmamış eşyalarından daha güçlü, daha hafif ve daha esnek olacak yeni malzemelerin oluşturulmasına izin verebileceğini söyledi.

Ancak, şimdilik bir varsayımsal olarak kaldı. Leigh’in bize söylediği gibi, “Bir düğüm bağlayabildiğim, Noel süveteri  örebileceğim anlamına gelmiyor” dedi.

Kaynak : digitaltrends.com

968 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!