Dünyanın İlk Hidrojen Yakıtlı Kruvaziyer Gemisi Yapılacak

Dünyanın İlk Hidrojen Yakıtlı Kruvaziyer Gemisi Yapılacak

Kruvaziyer şirketi Viking Cruises, dünyanın ilk sıfır emisyonlu kruvaziyer gemisini geliştirmek amacıyla sıvı hidrojen yakıtlı bir kruvaziyer gemisi projesi hazırlığında olduklarını bildirdi.

Kruvaziyer şirketi Viking Cruises, dünyanın ilk sıfır emisyonlu kruvaziyer gemisini geliştirmek amacıyla sıvı hidrojen yakıtlı bir kruvaziyer gemisi projesi planladıklarını açıkladı.

Proje yöneticisi Serge Fossati projeyi Norveç Denizcilik İdaresi’nin düzenlediği Denizde Güvenlik Konferansı’nda duyurdu.

230 metre uzunluğa sahip olması planlanan gemi 900 yolcu ve 500 mürettebat taşıyabilecek.

Deniz Taşımacılığı ve Seyrüsefer İdaresi Genel Sekreteri Olav Akselsen projeyle ilgili şunları söyledi: “Bu heyecan verici bir şey. Eğer bunu başarabilirlerse bir dağıtım ağı oluşturulabilir ve böylece başkaları da hidrojeni yakıt olarak kullanabilir. Bu da sıfır emisyonlu deniz taşımacılığı sektörü hayalimize büyük katkı sağlar.”

Viking Cruises projeyi mevcut faaliyetteki yeni gemilerini (örneğin yakın zamanda teslim aldığı Viking Sun) temel alarak geliştiriyor. Şirket ayrıca projenin hayata geçmesi durumunda geminin Norveç Gemi Tescili’ne (NIS) kayıt olacağını ve konuyla ilgili Norveç Denizcilik İdaresi ile temas halinde olduklarını söyledi.

Viking Cruises Yönetim Kurulu Başkanı Torstein Hagen: “Norveçli gemilere sahip bir Norveçli olarak yakıt hücresi teknolojisini geliştirerek sıfır emisyonlu gemilere giden yolda öncü olmak istiyoruz. Bu yolun uzun olduğunu biliyoruz fakat Viking olarak biz en önde olmaya kararlıyız.” dedi.

Sıvı hidrojen şu ana kadar gemi yakıtı olarak kullanılmadı. Hidrojenin buharlaşmasını önlemek için sürekli eksi 253 derecede muhafaza edilmesinin gerekliliği teknik zorlukların başında geliyor. Bir yakıt hücresi hidrojeni elektrik enerjisine dönüştürecek ve bu elektrik enerjisi hem motorları besleyecek hem de gemide kullanılacak elektriği sağlayacak.

Şu anda Avrupa’da sıvı hidrojen büyük miktarlarda üretilmiyor ancak Fossati Norveç’teki bir rafineri kullanılarak bir çözüm üretilebilmesi için şirketin Statoil ile görüştüğünü açıkladı. Ayrıca Viking Cruises’in proje kapsamında mümkün olduğunca Norveçli tedarikçiler ile çalışmak istediği öğrenildi.

Proje kapsamında kruvaziyer gemisine yakıt taşımakla görevli belli sayıda hafif geminin geliştirilmesi de var.

Kaynak : denizhaber.com.tr

647 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!