Dünyanın İlk Nanoaraba Yarışı Bilim ve Katılım Açısından Başarılı Oldu

Dünyanın İlk Nanoaraba Yarışı Bilim ve Katılım Açısından Başarılı Oldu

Geçen haftasonu Fransa’nın Toulouse kentin ilk Nanoaraba Yarışı’nda dünyadan altı takım yer aldı. Şimdiye kadar yapılan dünyanın en küçük pistinde yaklaşık 36 saat yarıştılar.

Arabaların sürücüleri  Toulouse’daki Fransız Ulusal Bilimsel Merkezi’nin (FUBM) enstitüsünde yeni dört uçlu tarama tünel mikroskopunun (STM) nasıl kullanılacağı konusunda eğitim aldı. Nanoarabaları  başlangıç ​​çizgisine dizmek altı saat sürdü.Amerika Texax’dakiRice Üniversitesi’nde araştırmacı ve Avusturyalı-Amerikan Nanoprix  ekibinin liderlerinden James Tour  ‘Pilotlar, nanoarabalara  dokunmadan  arabaları hızlı bir şekilde yönlendirmek zorundalar.’ dedi.

Avusturya ve Graz Üniversitesi’nde bir araştırmacı olan Tour ve Leonhard Grill tarafından tasarlanan dipolar nanoaraba yarışı iki saat süresince açık ara önde götürdü.’19 yıldır nanoaraba üretiyoruz, bu yüzden öğrenmiş olduğumuz tüm tasarım avantajlarını tek bir pakete dahil edebiliyoruz’ diye açıklıyor Tour. Bu deneyim kazanmış ve usta nanoaraba sürücü ekibi o kadar hızlı ki organizatörler bazı engeller koymak zorunda kaldılar. Nanoprix ekibi altın pist kullanmak yerine gümüş pist kullandı. ‘Gümüşte ilerlemek  daha zordur çünkü dümüşün yüzey adsorbatları vardır.’diyor Tur.Dahası, diğer takımların 50nm gerisinde başladılar.Yine de, damalı bayrağı  90 dakikadan kısa sürede gördüler. Grill, tek bir molekülün hızlı manipülasyonu için rekor kırdığını söylüyor: “Bir süre boyunca  kırılmayacağına inanıyoruz.”

Dünyanın İlk Nanoaraba Yarışı Bilim ve Katılım Açısından Başarılı Oldu

Dipolar arabanın beklenmedik hızıyla şaşıran organizatörler, altın pistteki en hızlı nanokar için de bir verdi. İsviçre Basel Üniversitesi’nden araştırmacı olan Rémy Pawlak’ın liderliğindeki ekip ‘Altın altın madalyayı elde ettiğimiz için gurur duyuyoruz!’ dedi .Toulouse Üniversitesi’nden bir araştırmacı ve Fransız ekibinin lideri olan Gwénaël Rapenne, ‘kazanmanın öncelik olmadığını’ belirtti. Yeşil arabaları son olarak gelse de, Rapenne ve arkadaşları bir nanokarın en iyi görüntüleri ve moleküllerinin zerafeti için teselli ödülü aldı.

Birleşik Krallık, Southampton Üniversitesi’nden birbirine kenetlenmiş moleküller ve moleküler makineler üzerinde çalışan, ancak yarışa katılmayan Steve Goldup, dipolar yarışçının ‘gerçekten güzel bir tasarım’ olduğunu söyledi. Ekibin dipolü en üst düzeye çıkarmak için optimize ettiğini (STM ucunun elektrik alanının oluşturduğu kuvveti en üst düzeye çıkartığını) ve moleküler ağırlığı en aza indirgediğini belirtti.”Bunu nasıl yaptılarını öğrenmek ilgi çekici ve bunu deneyleri yapmanın sonucunda, eğer araba ya da tekerlekler kayarsa, bu bile kendi başına ilginç olacak. Tekerlekler, aromatik gövdenin yüzeye yapışmasını önlediğinden, her iki şekilde de hedefe ulaşılabilir.”

Bununla birlikte bu yarış ciddi bir amaca da sahipti.Dört uçlu STM, araştırmacıların daha önce hiç elde edilmemiş bazı moleküler manipülasyon yeteneklerini geliştirmelerine izin verdi.’Graz’daki yarışı kazananları tebrik etmek isterim, burada büyük galip STM teknolojisidir.Yarışmada bu kadar katılımcının olması bu teknolojinin ne kadar ilerlediğini gösterir’ diyor Goldup.

CNRS’de bir araştırmacı ve Nanoaraba Yarışı’nın bilim direktörü olan Christian Joachim, bu yarışın bir dizi sonuç çıkarılması gerektiğini belirtiyor.Joachim,”Dörtlü STM’nin çözünürlük gücünü gösterdik, aynı yüzeye çok farklı molekülleri yerleştirmeyi başardık ve tek molekül mikroskopisi hakkındaki bilgimizi daha geniş bir kitleye yaymak istedik “dedi. Nanoarabaların sürücüleri, etkinliğe katılan kişi sayısında da oldukça etkilendi. ‘Sosyal medyada 100 binden fazla kişi yarışmayı izledi!’ Diye bağırıyor Rapenne. ‘Çok etkileyici.’

Kaynak : chemistryworld.com

280 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!