Dünyanın Mutlak Sıfıra Ulaşan İlk Manyetik Soğutucusu Geliştirildi

Dünyanın Mutlak Sıfıra Ulaşan İlk Manyetik Soğutucusu Geliştirildi

Fotoğraf : Soldan sağa doğru araştırmacılar Alexander Regnat, Jan Spallek, Tomek Schulz ve Prof. Christian Pfleiderer

Geliştirilen sistem kuantum teknolojileri alanında bilim insanlarının ve araştırmacıların işini bir hayli kolaylaştıracak.

Münih Teknik Üniversitesi bünyesindeki Kiutra Gmbh’den araştırmacılar, mutlak sıfıra (-273,15 °C) ulaşabilen bir ticari sistem geliştirdiklerini duyurdular. Geliştirilen yeni sistemin manyetik teknolojiyi kullanarak soğutabilme, soğukluğunu kalıcı olarak koruyabilme ve çalışmak için oldukça nadir bulunan ve pahalı olan helyum-3 izotopuna ihtiyaç duymama ilgi çekici bazı özellikleri bulunuyor.

Yapılan basın açıklamasında mutlak sıfıra yakın soğukluğun, kuantum fiziği araştırmalarında ve kuantum mekaniklerine dayalı teknolojilerin geliştirilmesinde oldukça gerekli olduğu ifade edildi. Sistemi geliştiren ekip, bu yeni teknolojinin kuantum teknolojisini laboratuvarlardan ticari uygulamalara taşıyacağını umut ediyor.

Sistemin geliştirilmesinde görev alan Alexander Regnat “Biz, kalıcı olarak sıcaklığı mutlak sıfıra manyetik etkilerle ulaştıran soğutucu sistemin dünyadaki ilk ticari tedarikçisiyiz. En büyük avantajımız ise pahalı helyum-3’e ihtiyaç duymamamız. Tek ihtiyacımız olan şey elektrik” dedi.

Kuantum soğutucusu alanındaki bir diğer yeni gelişme de Rochester Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan geldi. Araştırma ekibi, süperiletkenlik ile atomları mutlak sıfır soğukluğunda tutan kuantum soğutucu tasarladılar.

Kaynak : webtekno.com

452 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!