Düşük Enerjili Biyosensörler için Kullanılan Basılabilir Bakteriler

Düşük Enerjili Biyosensörler için Kullanılan Basılabilir Bakteriler

İngilterede araştırmacılar kağıt bazlı tek kullanımlık biyosensörleri basmak için bakterileri güneş enerjisi bağlayan mürekkep olarak kullandı.

Biyosensörlere, 100 saatte az miktarda enerji üreten fotosentetik canlılar olan siyanobakterilerden güç sağlanmaktadır. Araştırmacılar mürekkep püskürtmeli bir yazıcı kullanarak elektriksel olarak iletken karbon nanotüp kalıplarının yanısıra, kağıt üzerine duyarlı bakteri kalıpları oluşturdular.

Oluşan kağıt sensörleri diyabet hastaları için kısa süreli çevresel denetim veya tek kullanımlık tıbbi cihazlar için duvar kağıdı oluşturmada kullanılabilir. Nature Communications dergisinde yayımlanan bu çalışma Imperial Üniversitesi, Cambridge üniversitesi ve Central Saint Martins Üniversitesinden multidisipliner bir takım tarafından yürütüldü. Londra, Imperial üniversitesi kimya mühendisliği bölümünden Dr. Marin Sawa ‘Evdeki hava kalitesini kontrol eden, duvar kağıdı gibi olan kağıt bazlı bir çevresel sensör hayal edin’ demiştir.

‘ İşini bitirdiğinde çevreye bir etkisi olmadan bahçede biyolojik olarak parçalanarak uzaklaştırılır.’

Bu çalışma siyanobakterilerin ve alglerin ışığı, elektron kaynağı olarak suyu kullanarak bir elektrik akımına dönüştürmek için fotosentezin kullanıldığı yerde mikrobiyal biyofotovoltaiklerin (BPV) hızlı büyüyen bir örneğidir. Araştırmacılara göre BPV üretimi ve büyütülmesi önceleri masraflı ve zordu. Bunları oluşturmak için hazır mürekkep püskürtmeli yazıcı kullanmak teknolojiyi daha erişilir hale getirir. Imperial’in yaşam bilimleri bölümünden Dr. Andrea Fantuzzi: ‘Kağıt bazlı BPV’ler geniş kapsamlı güç üretimi için güneş pilinin yerine geçmek için değil bunun yerine hem tek kullanımlık hemde biyolojik olarak parçalanabilen güç kaynakları oluşturmak için kullanılabilirler’ demiştir.

Dahası, bu yaklaşım gelişmekte olan ülkelerde onun kullanımını sınırlı sağlık bütçeleri ile kolaylaştıran uygun maliyete sahiptir. Üretilen BPV birimleri küçük tablet boyutlarıyla alakalıdır ve basit bir dijital saati veya düşük voltajlı bir LED ampülü çalıştırabilirler.

Kaynak : theengineer.co.uk

224 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!