Ehang Uçan Taksi İlk Yolcularını Alıp Havalanırken Görüntülendi

Ehang Uçan Taksi İlk Yolcularını Alıp Havalanırken Görüntülendi

Fotoğraf : Alüminyum alaşım iskelet ve karbon fiber epoksi kompozitten yapılan Ehan 184’ün en yüksek hızı saatte 130 km olarak belirtiliyor.

Ehang, 2016 yılında CES Las Vegas’ta yapmış olduğu ilk insansız hava taksisi prototipi testinden beri bu konuda biraz çekingen davranıyordu. Volocopter ve Passanger Drone gibi rakip havacılık şirketlerinin aksiyonlarına dair görüntüler çeşitli kollardan bizlere servis edilirken, Çinli şirketin temsilcileri kendi gelişmelerini üstü örtülü tutmayı tercih ettiler. Geçtiğimiz günlerde, Ehang 184 insansız hava taksisinin, kabininde yolcular bulunur halde yaptığı ilk test uçuşlarına dair en iyi görüntülere ulaşıldı.

Otonom taksi senaryosu gittikçe daha popüler hale geliyor. Yukarıda bahsedilen örneğin yanı sıra, Aribus, Intel, Boeing ve Bell Helicopter bu fütüristik araçlara adeta para akıtıyor. Tasarımlar değişkenlik gösterse de aslında hepsi aynı şeyi yapmaya çalışıyorlar; insanları yerden seyahat etmekten doğan kirliliğin, karışıklığın ve diğer olumsuzlukların üstesinden gelerek havadan otonom bir biçimde seyahat ettirmek.

Alüminyum alaşım iskelet ve karbon fiber epoksi kompozitten yapılan Ehan 184’ün en yüksek hızı saatte 130 km olarak belirtiliyor. Ehang, uçağının elektrik motolarının bir saatlik şarj edilme süresinden sonra, ekonomik hızda 25 dakika uçabildiğini ve yedi kuvvetindeki tayfun rüzgarına dayanabildiğini söylüyor.

Şimdiye kadar, bu yetkinlikler ile ilgili şirketin sözleri dikkate alınıyordu ancak yeni yayınlanan video söylediklerini doğruluyor. Burada; aralarında CEO Huazhi Hu ve Guangzhou belediye başkan yardımcısı Wang Dong gibi Çinli devler temsilcilerinin de bulunduğu bir grup yolcunun uçağa bindiğini görebiliyoruz.

Uçak çeşitli test koşulları altında çalışırken gösteriliyor. Bu koşullar arasında yedi şiddetinde olduğu söylenen tayfun ve ağır sis de bulunuyor. Ayrıca gece uçarken, 300 m yüksekliği aşarken ve 8.8 km uzun uçuş tamamlarken de görüntüler bulunuyor. Şirket, başka bir testte 15 km’lik bir yolun kat edildiğini belirtiyor.

Hu, insanlı test uçuşları yapmanın araçlarının güvenliğini ve dayanıklılığını göstermelerin imkan sağladığını belirtiyor. “Yaptığımız ekstrem bir spor değil yani her yolcunun güvenliği bizim için en önde geliyor. Şimdi, Ehang’ı başarılı bir şekilde test etmeyi başardık ve geleceğin bizim için hava taşımacılığı açısından neler getireceğini görmek için çok heyecanlıyım”.

Peki, bu araçların günlük hayatımıza girmesinden ne kadar uzaklıktayız? Ehang’ın şimdiden Nevada eyaleti ile testleri gerçekleştirmek için anlaşması bulunuyor. Dubai taşıma otoriteleri ile de benzer bir çalışma yapılacak. Ancak testlere izin vermek ile araçların serbest kullanımına izin vermenin çok başka şeyler olduğu da akıllarda kalıyor.

Hu, bunun adım adım ilerleyecek bir süreç olduğunu belirtiyor. “Ehang’da bizim kendi yol haritamız var. İş bir dönüştürücü teknolojinin geliştirilip uygulanmasına geldiğinde, önce teknolojik inovasyon bir etki yaratır, sonra ilgili yasal süreçler yaratılır ve geliştirilir. Bu endüstrinin gelişmesini sağlar”.

Ehang 184’ün performansını aşağıdaki videodan inceleyebilirsiniz.

Kaynak : newatlas.com

479 Kez Okundu

Melike Oya Oral

İzmir’de 1988 yılında doğdu. İzmir Atatürk Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nü bitirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Executive MBA programlarında yüksek lisanslarını tamamladı. Temel ilgi alanı malzeme bilimleri. 2012’den beri özel sektörde beyaz eşya, yapı malzemeleri ve tekstil sektörlerinde ArGe ve yeni ürün geliştirme bölümlerinde görev almakta. Hali hazırda Sun Tekstil ArGe Merkezi’nde çalışıyor.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!