El Dezenfektanlarının ve Diğer Antiseptiklerin Zararlı Yan Etkileri

El Dezenfektanlarının ve Diğer Antiseptiklerin Zararlı Yan Etkileri

Antiseptikler ve dezenfektanlar, COVİD-19 küresel sağlık krizi nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Muhtemelen, bu ürünleri, insanlar alışveriş yapmak için dışarıya çıktıklarında alışveriş listelerinin en üst kısmına yazıyor. Ancak bu ürünler bizi temiz tuttuğu ve virüsün bulaşmasını engellediği kadar bunların aşırı kullanımı  zararlı olabilir.

İnsanların kullandığı en yaygın temizlik ürünleri ve dezenfektanlardan bazılarına ve aşırı kullanımdan dolayı oluşturduğu olumsuz etkilerine bir göz atalım.

El Antiseptikleri: Koranavirüs yayılmaya başladığında, insanlara mikroplardan kurtulmak ve virüsün bulaşmasını önlemek için ellerini düzgün ve sık sık yıkamaları önerildi.

Sabun kullanamadıklarında ise en az %60 alkol içeren ve alkol bazlı el dezenfektanları, özellikle günlük işlerini yaparken harika bir alternatif olarak sunuldu. Yine de çok fazla alkolün cilt ve vücut üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

) Cilt tahrişi: Alkol, klorheksidin, kloroksilenol ve triklosan gibi kimyasalları içeren el dezenfektanlarının aşırı kullanımı cildin doğal yağlarını ciltten uzaklaştırdığı için tahrişe neden olabilir.Cildin doğal nem bariyeri bozulduğunda ise bakterilere karşı daha kolay bir hedef haline gelir.

) Cilt kuruması ve Yapısının bozulması: El dezenfektanlarında bulunan alkoller, cilt hücrelerini kurutabilen ve zarar veren izopropil, etanol ve n-propanol içerir.Bu olduğunda, kontakt dermatite yakalanma riski daha yüksektir.

•) Antibiyotik Direnci: El dezenfektanlarında, antibiyotiğe dirençli bakterilerin gelişimden sorumlu olan triklosan adı verilen aktif bir bileşen vardır. El dezenfektanlarını çok sık kullandığınızda, bakterilere karşı direnç geliştirmeye başlar ve bu da sizi enfeksiyonlara karşı daha fazla risk altına sokar.

•) Zararı bilinmeyen birleşikler: Bazı üreticilerin etikette belirtmediği birçok el dezenfektanları kimyasal koku içeren esanslar ile yapılır. Bu kimyasal koku esansları hassas cilde sahip olanlar için tahriş edici olabilir ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi vücutta hormonal rahatsızlıklara da neden olabilir.

•) Zayıf bağışıklık sistemi: Yaşamın erken döneminde temiz bir ortama maruz kalan bir insan vücudu, sonraki hayatında daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olabilir. Bir araştırmada, çocuklarda ve gençlerde yüksek triklosan seviyelerinin onları alerjilere ve saman nezlesine karşı savunmasız hale getirdiği gözlenmiştir.

Dezenfektan spreyler: COVİD-19 yalnızca kişiden kişiye değil temas, aynı zamanda üzerinde virus bulunan bir yüzeye dokunarak da yayılır.

Dezenfektan spreyler, insanların evlerinde kullandıkları temel temizleyicilerden biridir.  Özellikle Lysol mantarların, virüslerin ve bakterilerin %99.9’unu öldürdüğünü idda ediyor. Tamamen güvenli görünmesine rağmen, dezenfektanlar doğru kullanılmazsa ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

•)Göz ve Cilt tahrişi: Gözlere doğrudan temas, tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir. Benzer şekilde, dezenfektanlara uzun sureli veya sık maruz kalma, cildin kronik kuruması ve hassas cilde sahip olanlar için dermatit gibi cilt sorunlarına neden olabilir.

•)Karaciğer Hasarı: Bazı dezenfaktan üreticileri, dezenfektanlarını stabil tutmak için pH ayarlayıcı görevi gören etanolamin içerir. Aşırı dozlarda maruz kalındığında bu kimyasal böbreklere zarar verebilir ve karaciğer hastalığına neden olabilir.

•)Solunum ile ilgili sıkıntılar: Yüzey temizliği amaçlı küçük dezenfektan parçalarının solunması öksürüğe neden olabilir ve solunum fonksiyonlarını bozabilir.

•)Merkezi sinir sistemine etkileri: Dezenfektan spreylerine aşırı maruz kalınması veya aşırı solunması baş ağrısı ve baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca dezenfektan sprey solüsyonunun yutulması mide bulantısı ve kusmaya neden olur.

•)Kalp ile ilgili sorunlar: Bazı dezenfektanlar, ürünün şişesinden dışarı püskürmesine yardımcı olan oldukça yanıcı bir bir bileşik olan bütan içerir. Bir kişi ürünü çok fazla tüketir veya solursa, ciddi kardiyak etkilere neden olabilir.

Temizlik Ürünleri ( Çamaşır suyu, tuz ruhu vs) :İnsanları COVİD-19’a yakalanmaktan koruduğu söylenilen bir başka şeylerde temizlik ürünü de çamaşır suyu solüsyonudur. Mağazalarda ticari dezenfektan ürünleri olmadığı zaman insanlar genellikle ev yapımı içinde temizlik ürünlerinin bulunduğu dezenfektanlara yönelir. Ancak onlarında zararlı olduğu açıkca bilinmektedir. Onların ne kadar tehlikeli olduğunu açıklamak, insanların evlerinde ki temizlik ürünlerinin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olabilir.

•)Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH): KOAH solunum yollarının tahrişinden kaynaklanan bir akciğer hastalığıdır. İnsanlar çamaşır suyu gibi şeylerle temizlendiklerinde KOAH’a yakalanma riski %32’ye kadar artabilir.

•)Solunum sıkıntısı: Çamaşır suyu gibi temizlik ürünleri ve diğer dezenfektanlar ciğerler için değil yüzeyleri temizlemek için iyidir. Bu nedenle onları koklamak solunum yollarına zarar verebilir.

•)Baş dönmesi: Zararlı miktarlarda klorlu temizlik ürünlerinin solumanın belirtilerinden biri, bir kişinin sersemleşmesini hissetmeye başlaması veya solunum sorunları yaşamasıdır. Bu da ürünlerin aşındırıcı kimyasallar içerdiğini gösterir.

Temizlik Ürünlerini Dikkatli Kullanın : Temizlik ürünlerini dozunda kullanmakta hiçbir sorun yoktur ancak evinizi temizlemede ve kendinizi koronavirüs gibi virüslerden ve bakterilerden korumak için dezenfektan ve diğer temizlik ürünlerine tamamen güvenmeyin. Kullandığınız ürünlerin zararlı etkilerini azaltmak ve çok fazla zehirli duman solumaktan kaçınmak için pencere ve kapılarınızı açmayı unutmayın. Bu kimyasallarla çalışırken maske, gözlük ve eldiven gibi koruyucu giyisileri giyin ve evde kendi dezenfektanınızı yaparken öngörülen miktarda hazıladığınıza emin olun. Temizlik ürünlerinin yanlış kullanımı sağlık sorunları oluşturabilir. Bir dezenfektan veya dezenfektan türevi maddeyi kullandıktan sonra vücudunuzda herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, tedavi için hemen doktorunuza başvurun.

Kaynak : makatimed.net.ph

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: