Kotlarınızda Bulunan Mavi Renk, Peru’da En Az 6000 Yıl Önce Ortaya Çıkmış Olabilir

kotlarinizda bulunan mavi renk peru da en az 6000 yil once ortaya cikmis olabilir

Sadece Kuzey Peru’da değil, pek çok yerde, pamuklu kumaşların çürümesi ve yok olması için 6000 yıldan daha fazla bir zaman gerekmektedir.

Bölgenin kurak iklimi sayesinde, birkaç dekoratif tekstil, 1940’larda arkeologlar onları buluncaya kadar geçen binlerce yılda hayatta kaldı. Üstelik araştırmacıların hala renkli mavi boyaları görebilecekleri kadar iyi korunmuşlardı. Radyokarbon testleri, tekstillerin yaşlarının 1500 ila 6200 yıl arasında değişmekte olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak, bu sonuçlar bir gizemi daha ortaya çıkardı: Bu eski kültürler kumaşları maviye boyamak için ne kullanıyordu?

Yeni bir araştırmada, araştırmacılar, indigo boyasının ana bileşenleri olan indigotin ve indirubinin kimyasal bileşiklerinin sinyallerini aldıklarını Science Advances’e rapor ettiler. İndigo, antik dünyadaki en değerli boyalardan biriydi ve Çin’den Mısır’a ve Güney Amerika’ya kadar uzanan büyük bir alanda kullanıldı. Bugün, indigo hala mavi kotunuzun mavisini oluşturmak için kullanılmaktadır. Daha önce, en bilinen indigo kullanımı 4400 yıl önce Mısır’da idi. Bu yeni kanıt, indigo kullanımının bu tarihten binlerce yıl önce başladığını ve Peru’yu insanların kumaşlarını mavinin canlı bir tonuna boyamayı öğrendiği ilk yer olarak gösteriyor.

Kaynak : sciencemag.org

Haberi Çeviren : Canan Kula

Üniversite : Hacetttepe Üniversitesi (Cranfield University Forensic Investigation Yüksek Lisans Öğrencisi)

Bölüm : Kimya Bölümü

Mail : canankula@gmail.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

685 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!