Elektrik Kablosu Hafif, Ateşe Dayanıklı Kaplama Keşfini Başlattı

Fotoğraf : Küçük seramik parçacıklarını gösteren hafif kaplama çekirdek malzemesi.

Bir Melbourne Üniversitesi araştırmacısı, daha önce yaratılması imkansız olduğu düşünülen bir ürünün- organik, yanıcı olmayan ve hafif bir kaplama çekirdeğinin- başarılı bir şekilde geliştirilmesine öncülük etti.

Tipik olarak, hafif kaplama organik, karbon bazlı, plastik gibi kompozit malzemelerden yapılır, ancak bu malzemeler doğası gereği yanıcıdır. Çelik, fayans veya beton gibi yanmaz malzemeler ise üretmek ve monte etmek için çok daha ağır ve pahalıdır.

Melbourne Üniversitesi Yangın Mühendisliği Grubu araştırma lideri Kate Nguyen, elektrik kablolarının etrafındaki plastik yalıtımın, malzeme ile ısıya dayanıklı bir ağ oluşturan ve kimyasal olarak birbirleriyle etkileşime giren ve aktive eden küçük seramik parçacıkları kullandığını keşfetti.

Araştırmayı inşaat malzemeleri şirketi Envirosip ile ortaklaşa yürüten Dr Nguyen, Melbourne’un kuzey batısında bulunan Creswick’teki test fırınında farklı seramik parçacıkları ile deney yapmaya başladı.

Birkaç yanlış başlangıçtan sonra, Dr Nguyen 750 santigrat derece sıcaklığa dayanabilen bir malzeme formülünde uzman rehberlik sağladı.

Dr Nguyen, “İlk testimizi geçtiğimizde heyecanlandım, ancak beşinci kez bile hala buna inanamadım.” dedi.

Gelişme, 72 kişinin hayatına mal olan Londra’daki 2017 Grenfell Tower yangının ardından ve inşaat endüstrisi küresel olarak alev almayan hafif bir kaplama malzemesi oluşturmak için çalışırken geldi.

Malzemenin kendisi hafiftir ve sıkıştırılmış bir toz gibi hissedilir. Soluk gri bir renk, küçük seramik parçacıklar karanlık lekeler olarak görünür. Yüksek sıcaklıklarda bu parçacıklar malzemenin geri kalanıyla karışır, koyu gri bir renge dönüştürür ve yanmaz hale getirir.

Malzeme, Ulusal Test Otoriteleri Birliği tarafından onaylanan bağımsız bir test tesisi tarafından test edilmiştir ve inşaat malzemelerinin yanabilirliği konusunda Avustralya ve Uluslararası Standartlara ulaşmıştır.

Envirosip ve Üniversite, Avustralya Araştırma Konseyi’nin Prefabrik Konutlar için İleri Üretim Merkezi’nin bir parçası olarak yürütülen bu gelişmeyi ticarileştirmek için çalışacak.

Dr Nguyen, “Araştırma yaparken, tüm fikirler başarılı olmayacaktır. Başarıdan ticarileşmeye gitmek büyük bir adımdır, ancak sektör için önemli olacak şekilde özel bir şey geliştirdiğimize inanıyoruz.” dedi.

Bu araştırma, 20 Kasım Salı günü Sidney’deki Yangın Güvenliği ve Kaplama Zirvesi’nde sunulmuştur.

Kaynak : sciencedaily.com

Author

1994 yılında Çorum’da doğdu. 2012 yılında Çorum Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu ve aynı sene Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandı. İngilizce hazırlıktan muaf olarak lisans eğitimine başladı. 2015-2016 eğitim döneminde Erasmus+ programıyla gittiği Almanya RWTH Aachen Üniversitesi’nde bir sene eğitim gördü. 2017 yılında Türk Henkel Kimya'da staj yaptı. Tenis, dans, seyahat, çizim, müzik gibi ilgi alanlarına sahip. Şubat 2017’de İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldı.