Elektrik, Yaranın Hızla İyileşmesine Yardımcı Olabilir

Elektrik, Yaranın Hızla İyileşmesine Yardımcı Olabilir

Fotoğraf: Elektriksel dürtü, yaraları hızlıca onarmada damarlara yardım edebilir.

Yeni bir çalışma; elektriksel simülasyonun iyileşme hızı, iyileştirmek için oksijen ve beyaz kan hücreleri taşıyan kan damarlarına yardım edebileceğini gösteriyor.

Royal Society of Chemistry dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, sabit elektriksel dürtünün kan damarlarına karşı geçirgenliğin arttığı ortaya çıktı. Çalışma, yeni kan damarlarının büyüme sürecine yönelik yeni bilgileri içeriyor.

Elektriksel dürtü, sıvı akışı karşısında ilave elektrik akımıyla sabit voltaj sağlıyor. Bulgular dürtülerin, kan damarlarının geçirgenliğinin -kanda yara iyileştirici maddelerin daha etkin şekilde yaralara ulaşmasını sağlayacak önemli bir özelliktir.-  arttığını gösteriyor.

Ohio Devlet Üniversitesi’nde Makine ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nde Doçent olan ve çalışmanın kıdemli yazarı Shaurya Prakash; “Damarları elektriksel olarak uyarırsanız, kan damarlarının daha iyi büyüyebileceğine yönelik spekülasyonlar vardı.” Kan damarı modellerimizdeki hücrelerin tepkisinin, çalışmamız için olumlu sonuçlara sahip olabilecek damarların geçirgenliğini değiştirmesine yönelik olarak bir umut vaat ettiğini bulduk.”

Kan damarları yaraların iyileşmesi için oldukça önemlidir. Damarlar, vücudumuzda baştan başa taşıyıcı proteinler, hücreler ve yaralanmanın sebep olduğu iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olabilecek kimyasallar taşırlar. Oksijen ve beyaz kan hücreleri – yabancı istilacılardan vücudu koruyan hücreler- kan damarlarında bulunan iki temel bileşendir.

Fakat bir yara oluştuğunda – örneğin, parmağınızda bir kesik – yara alanında kan damarlarının mimarı bozulur. Aynı zamanda kan damarlarının yara iyileşmesine yardım etme yeteneğini de engeller. İyileşme sürecinin parçası olarak kan damarları harici elektrik kaynakları olmadan, tıpkı bir ağaç dalı gibi kendiliğinden büyür.

Prakash; “Kan damarları büyümeye başladığında, damarlar cildi ve hücreleri yeniler ve iyileştirici bariyer oluşturur. Fakat bizim sorumuz; Bu prosesi nasıl daha iyi ve daha hızlı yapabiliriz? Bunu yapmanın bir faydası var mı?” diyerek açıklamada bulundu.

Laboratuvarda insan hücreleri kullanılarak yapılan testlerdeki bulgular, muhtemel yeni damar büyümesi hatırlatan fiziksel işaret olan kan damarlarının geçirgenliğinde, elektrikle geçirgenliğin arttığını gösteren kan damarlarını uyardığını gösterir.

Prakash; ” Bu ilk bulgular heyecan verici ve çalışmanın gelecek aşaması yeni damarları nasıl büyütüp geliştireceğimizi araştırmamızı gerektirecek.” diyor.

Ohio Eyalet Ünivesitesi’nde Makine ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nde Doçent olan ve çalışmanın ortak yazarı Jon Song ise; sonuçların, kan damarları yaralarını iyileştirmek için çalıştığı ilk yollardan birisinin, molekül ve hücrelerin kan damarlarının karşısına geçmeye izin vermek olduğunu söylüyor.

Song;” Ve şimdi, elektriksel dürtünün kan damarları boyunca geçirgenliği nasıl değiştirebildiğini daha iyi anladık. Diyelim ki, kağıt kesiği gibi kutanöz bir yaranız var ve kan damarlarınız koptu, bu sebeple kan dışarıya sızıyor. İhtiyacınız olan şey, yaranın onarıma başlaması için yara olan yere gelecek hücre.” diyor.

Çalışma, yaralı köpeklerde elektrikli bandajların iyileşmesine teşvik  edici olabileceğini gösteren  Prakash liderliğindeki  büyük bir ekibin çalışmasıdır.

Kaynak: sciencedaily.com

98 Kez Okundu

Buse Çakmak

Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur. Meraklı, sorgulamayı araştırmayı seven, öğrenmeye istekli bir bireydir. Güncel gelişmeleri takip edebilmek, okuyup öğrendikleri ile kendisini geliştirebilmek için; İnovatif Kimya Dergisi Haber Çeviri Ekibi'ne katılmıştır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!