EPA’dan Boya Sökücü Maddelerde Metilen Klorür Kullanımını Yasaklamaya Yönelik Hamle

EPAdan Boya Sökücü Maddelerde Metilen Klorür Kullanımını Yasaklamaya Yönelik Hamle

Fotoğraf : EPA,  bu tür kullanımlar ile bağlantıları olduğu belirlenen ölümlerden sonra boya sökücülerde metilen klorür kullanımını yasaklamayı planlamaktadır.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), tüketici ve ticari ürünlerde bulunan CH2Cl2 için harekete geçmeyi planlamaktadır.

EPA, Obama döneminde teklif edilen, tüketici ve ticari boya sökücülerde metilen klorür kullanımını yasaklama teklifini sonuçlandırmayı planlamaktadır. Bu hamle,  EPA Yöneticisi Scott Pruitt ve ev geliştirme mağazalarından satın alınan boya sökücü ürünlerden kaynaklı, ölümleri metilen klorür ile bağlantılı olan insanların aileleri tarafından 10 Mayıs’ta gerçekleştirilmiştir. EPA, Obama yönetiminin son günlerinde bu yasağı önermiş ancak bu yasak teklifi Aralık 2017’ye kadar ajans kurallarına bağlı olarak “uzun vadeli eylemler” listesine  girmiş ve yasağın ne zaman uygulanacağı sonuca bağlanamamıştır. Şimdilerde ise EPA, “kısaca” yasağı uygulamaya koymak niyetinde olduğunu söylemektedir.

EPA tarafından 2014 yılında yapılan değerlendirmeye göre, diklorometan olarak da bilinen metilen klorüre maruz kalınması, işçilerde kanser, nörolojik sorunlar ve karaciğer hastalıkları riskini arttırmaktadır.

Ayrıca, metilen klorür içeren boya sökücülerini kullanan tüketicilerin, kısa süreli nörolojik etki riski ile karşı karşıya kaldıkları bilinmektedir.

EPA’nın boya sökücü ürünlerde önerilen metilen klorür yasağını sonuçlandırma kararı ile çevre ve tüketici savunma gruplarına destek verilmektedir. Çevresel Savunma Fonu’nda sağlıktan sorumlu başkan yardımcısı Sarah Vogel,“ EPA’nın yasağı uygulamak için hızlı hareket etmesi hayati önem taşıyor. EPA, kalıcı bir yasağın garanti altına alınması için prosedürleri takip etmeli ve bu ürünlerin mağaza raflarından derhal kaldırılmasını sağlamalıdır.” demiştir.

EPA, yasağı uygulamaya koymak için 2014 yılında yapılan değerlendirmeye güvenirken, solvent üreticilerini temsil eden Halojenli Solvent Endüstrisi Birlikteliği (HSIA), EPA’yı boya sökücülerde bulunan  metilen klorürden kaynaklı riskleri yeniden değerlendirmeye çağırmaktadır. HSIA, boya sökücülerde kullanılan metilen klorürün yerine kullanılabilecek mevcut alternatiflerin, yanıcılıklarından dolayı güvenlik tehlikesi oluşturduğunu ileri sürmektedir. HSIA ayrıca çoğu alternatifin daha az etkili olduğunu ve metilen klorür kadar zehirli olduğunu savunmaktadır.

Kaynak : acs.org

1.086 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!