Evimizde Kullandığımız Kimyasal Kansere Yol Açıyor!

Evimizde Kullandığımız Kimyasal Kansere Yol Açıyor!

Boyadan diş Macununa kadar olan her şeyin içinde bulunan kimyasal, yüksek konsantrasyonlarda teneffüs etme riski taşıyan şüpheli kanserojenler listesine eklendi.

Avrupa Kimyasallar Ajansı (Echa), eğer bu kimyasal teneffüs edilmiş ise titanyum dioksitin kansere neden olabileceği sonucuna varmıştır.

Titanyum dioksit gıda boyası, güneş kremi ve diş macunu gibi çok sayıda ev eşyasının içinde bulunmuştur. Geniş kullanım alanına rağmen, insana verdiği toksiklik miktarı klinik çalışmalarla sınırlandırılmıştır.Titanyum dioksitin kansere sebebiyet şüphesi yüzünden sınırlandırma tasarısı, kemirgenlerde yüksek miktarda bulunan ve solunum sistemi kanserine neden olan titanyum dioksit nanotaneciklerinin araştırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

Titanyum Dioksit Üreticileri Derneği başkanı Robert Bird, Echa’nın bu önerisinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını belirtmiştir. Bir basın açıklamasında da titanyum dioksitin sınıflandırılması için bir neden yoktur, insanlarda soluma yoluyla kansere yol açabilmesi de olaası değildir, diyerek açıklama da bulunmuştur. Bu potansiyel kanserojen özelliği için oluşan kaygılar ilk değildir, 2008’de kanser olan insanlara dayanmaktadır.

Ancak, bu sınıflandırmanın ürünlerde kullanılan yaygınlığı etkileyeceği çok olası görülmemektedir. Geçmişte Dünya Sağlık Örgütü tarafından kahvenin de benzer bir risk taşıdığı söylenmişti. Echa’nın bu sınıflandırma önerisinde son sözü yine Avrupa komisyonu söyleyecektir.

Kaynak: chemistryword.com

299 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!