Eskişehir’de Çimento Fabrikası Protestosu

eskisehir-de-cimento-fabrikasi-protestosu

Eskişehir’in İnönü ilçesinde yaşayan vatandaşlar, yeşil alana yapılması planlanan çimento fabrikasını protesto etmek için sokağa döküldü.

İnönülüler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından organize edilen eylemde, çimento fabrikası yapımını protesto etmek amacıyla toplanan vatandaşlar, İnönü ilçe merkezinde araç konvoyu oluşturarak sokak sokak korna çalarak gezdi. Yaklaşık 100 araçlık konvoy içerisinde traktörler de girerek römorklarında ilçe halkını taşıdı. İlçe halkı, taşıdığı çeşitli yazıların bulunduğu afiş ve dövizlerle seslerini duyurmaya çalıştı. Merkezde davul ve klarnet eşliğinde ‘İnönü susma toprağına sahip çık!’ şeklinde sloganlar atan vatandaşlar, daha sonra hep birlikte oynamaya başladı.
Grup daha sonra, tekrar konvoy halinde İnönü ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta çimento fabrikasının yapılacağı noktaya giderek burada basın açıklaması yaptı.

İlçe vatandaşları adına basın açıklaması yapan İnönülüler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Seda Ercan Akkaya, bayram günü birçok insanın eş dost ziyaretlerini erteleyerek eyleme katıldığını belirterek bu durumun önemine değindi. Akkaya, “Bu birlik ve beraberliği sağlayabilmenin ne kadar önemli olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum. Çevremiz ve toprağımız adına çıktığımız bu yolda, belki de en organize etkinliğimiz bu eylemdir. Burada toplanmış olan insanlar başından beri bizimle olan insanların, amaçlarımıza dair çok şey söylendi. Toprağımızı ve geleceğimizi sahiplenmek adına ortaya çıkan bu insanların siyasi, politik ve ekonomik hiçbir amacımız yoktur. Nihai amacımız, gelecek nesillere veya hemşehrilerimize solunabilir temiz hava bırakmaktır. Bu bir fedakarlık değildir. Atalarımızdan aldığımız emaneti çocuklarımıza bırakmak adına boynumuzun borcudur. Şimdi size soruyorum, tarihi ve doğal zenginliklerle süslü beldemizin gençlere asgari ücretle çimento tozu soluyarak geleceklerini inşa etmelerini bahşetmek reva mıdır? Daha iyisini istemek her yurttaşın hakkı değil midir?” ifadelerini kullandı.

“20 Dönüm Pancar Eker, 5 İnek Besler Ekmeğimi Kazanırım”

Ayrıca Akkaya, çevre fabrikalarda yaşayan İnönülü gençlerin mesai arkadaşlarına göre en rahat çalışanlar olduğunu aktararak, “Bizim gençlerimiz fabrikada çalışamazlar ise memleketlerine dönüp 20 dönüm pancar eker, 5 inek besler özgüvenine sahipler. Ama geride toprak kalmayınca yalnızca önlerindeki tezgaha ve şefin bitmek bilmez direktiflerine mahkum kalmayacaklar mı? Gençlerimizi düşündüklerini söyleyenler, biraz daha düşünsünler” diye konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından ilçe halkı, yeşil alanda piknik yaptı.

Kaynak : milliyet.com.tr

39 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!