Fiat Chrysler, Tesla’nın Kaynaklarıyla Emisyonları Dengeliyor

Fiat Chrysler Tesla'nın Kaynaklarıyla Emisyonları Dengeliyor

Bu Doğru Görünmüyor

Önümüzdeki yıl itibariyle, Avrupa Birliği CO2 emisyonları için gerçekten zorlu standartlar getirmekte ve kilometre başına ortalama 95 gram filo ortalama emisyon şartı getirmektedir. Fiat Chrysler (FCA) geçen yıl 123g’de oradaydı ve büyük para cezalarıyla karşı karşıya kaldı. Ancak Financial Times’ın belirttiği gibi,

AB kurallarına göre, otomobil üreticilerine emisyonları dahili olarak havuzda bırakmalarına izin veriliyor, örneğin Volkswagen, örneğin VW, Seat ve Skoda emisyonlarını Porsche ve Audi otomobillerinden gelenlere karşı dengelemeye izin veriyor. Kurallar, rakip şirketlerin sözde açık havuzlar oluşturmasına izin veriyor, ancak şimdiye kadar hiçbiri bunu yapmayı kabul etmedi.

Avrupa’ya çok kirli ama popüler Cipler ithal eden ve aynı zamanda Alfa Romeo’ları ve Maseratis’i yakıt ekonomileriyle tanınmayan ve pek çok elektrikli otomobil yapmayan satan FCA, Tesla ile havuza girmek için milyonlar ödüyor.

FT’ye göre, “Tesla ABD’de sıfır emisyonlu araç kredisi satarak önemli gelirler elde ediyor. Geçen yıl önceki yıla göre 279.7 milyon dolara karşılık bu şekilde 103.4 milyon dolar kazandı”.

Sanırım filo ortalamasının belirlendiği dahili havuz ile filo ortalamasını bulduğunuz açık havuzlar arasında gerçekten bir fark olmadığını düşünüyorum. Ama bu yanlış geliyor. Birkaç yıl önce Fiat’ın araştırma tesisini ziyaret ettim ve o zamanlar şirket paralarını elektrikli arabalardan ziyade Sıkıştırılmış Doğal Gaz’a harcadı:

Elektrikli otomobil, çevresel açıdan değil, sosyal ve ekonomik açıdan bazı sürdürülebilirlik problemlerine sahiptir, çünkü aralıklar çok sınırlı, şarj süreleri çok uzun ve maliyeti çok yüksek.

Sergio Marchionne, elektrikli otomobiller için hiç delirmedi, Kaliforniya’da sattığı her Fiat’ta 14.000 dolar kaybettiğinden şikayet etti. “Spektrumun en çok çok ucunda satmadığınız sürece elektrikli araçlar satarak para kazandıran bir işletme bilmiyorum.”

Şimdi ise yakalayıcı oynuyorlar, çünkü “düşük elektrikli otomobil satışları, Tesla anlaşması olmadan AB hedeflerini neredeyse imkansız hale getiriyor”. Belki de bu onun birkaç kötü çağrısından biriydi.

Kaynak : treeHugger.com

408 Kez Okundu

Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi bölümü mezunu. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İlgi duyduğu alanlarda eğitim ve programlara katılmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için 2017 yılından bu yana İnovatif Kimya Dergisi ekibinde yer alıyor.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!