Kahve Atıkları Palm Yağının Yerini Alabilir

Kahve Atıkları Palm Yağının Yerini Alabilir

İki İskoç girişimci, palm yağını kahve atığıyla değiştirme umuduyla küreselleşmeyi hedefliyor.

Scott Kennedy ve Fergus Moore, geniş bir kullanım alanına sahip kullanılmış kahve telvelerinden petrol elde etmek için benzersiz bir yol bulduklarını söyledi.

Palm yağı birçok ev ürününde bulunur, ancak çevreciler Asya’daki talebin yıkıcı yağmur ormanları olduğunu söylüyor.

Üreticiler alternatif bulmak için baskı altındalar.

Kennedy ve Bay Moore, Glasgow’daki Strathclyde Üniversitesi’nde işletme okudukları sırada kahve dükkanlarında çalışırken fikirlerini ortaya koymuşlardı ve konaklama endüstrisinde gıda atığı miktarını ilk elden gördüler.

Moore, BBC Radio’nun Günaydın İskoçya’daki programında şunları söyledi: “Kafe atıklarının yaklaşık % 60’ı kahve telvelerinden oluşur. İskoçya’da bu, yılda yaklaşık 40.000 ton anlamına geliyor – İngiltere genelinde, yarım milyon tondan fazla. Ve kahve telveleri o kadar ağır ki atık masrafları tavan yapıyor.”

Revive Eco şirketinin arkasındaki fikri açıklayan Moore, şunları söyledi: “Kahve endüstrisinde farklı endüstrilerde çok çeşitli kullanımlara sahip yağlar var – kozmetik ilaçları, yiyecek ve içecek, ev ürünleri gibi…

“Bu yağları çıkarmak ve saflaştırmak için bir süreç geliştiriyoruz.”

Kahve Atıkları Palm Yağının Yerini Alabilir

Bay Moore ekledi: “Bizim için en heyecan verici kısım, hepsinin palm ile aynı bileşenlere sahip olmalarıdır.”

“Palm yağı birçok sebepten dolayı haberlerde yer alıyor. Şu anda palm yağı kullanan tüm sektörlere yerel ve daha sürdürülebilir bir alternatif sunabilmemiz bizim için gerçekten heyecan verici.”

Bay Moore iş ortağı ve kendisinin mühendislik işinden gelmediği için, şirketi kurmanın zor olduğunu belirtti ancak şunları ekledi: “Kendimizi, süreci kolaylaştıran inanılmaz danışmanlar ve mentorlarla çevreledik” dedi.

Revive Eco, Zero Waste Scotland kuruluşundan 235.000 £ fon sağladı.

Kahve Atıkları Palm Yağının Yerini Alabilir

Şimdi ise, Revive Eco’nun Chivas Venture yarışmasında İskoçya ve Kuzey İrlanda’yı temsil edeceği duyurulduktan sonra, 776.000 £ ‘lık fon kaynağının payı için koşuyorlar.

Yirmi küresel şirket, çevrimiçi halk oylaması sonrasında Mayıs ayında Amsterdam’da ilan edilen ödül için yarışıyor.

Bay Moore şirketin tutkusundan bahsetti: “Süreci önümüzdeki yaz Glasgow’da sürdürmek istiyoruz.

Daha uzun vadede, işi farklı ülkelere bayilik verebileceğimiz bir yere kurmak ve iş modelinin benzerlerini başka bir yerlere de çoğaltmak istiyoruz.

“Roma, Paris, Berlin – dünyadaki kahve içen diğer büyük şehirlerde yeni bir süreç kurmayı tercih ediyoruz.”

Kaynak : bbc.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …