Finlandiya enerji ihraç edecek

finlandiya-enerji-ihrac-edecek

Finlandiya ile Rusya arasında enerji alışverişi tersine akmaya başlıyor. Bugünden itibaren Finlandiya Rusya’ya elektrik ihraç etmeye başlayacak.

İskandinavya’daki ucuzlayan elektrik fiyatları Finlandiya ve Rusya arasındaki tarihi enerji alışverişinin seyrini tersine çevirdi.

140 Megavat Elektrik

İki ülke arasında imzalanan yeni antlaşma uyarınca Finlandiya’dan Rusya’ya elektrik ihracına bugün başlanıyor. Finlandiya Ulusal Elektrik İletim Şebekesi Operatörü (Fingrid) tarafından yapılan açıklamada, bugün sabah 09.00’dan 22.00’ye kadar 13 saat boyunca 140 megavat elektrik enerjisinin Rusya’ya ihraç edileceği bildirildi.

Fingrid Planlama Şefi Timo Kaukonen, Rusya’nın St. Petersburg bölgesine yapılacak elektrik ihracı ile ilgili “İskandinavya’da elektrik fiyatlarının çok düşük olmasından dolayı Rusya’nın söz konusu bölgesinin elektrik ihtiyacını ithalat ile karşılamasının daha karlı olduğu” değerlendirmesinde bulundu. Kaukonen, antlaşmanın piyasa fiyatı üzerinden yapıldığını bildirdi.

Özellikle İskandinavya’da kış aylarının son bulması ile artan hidroelektrik enerji fazlalığına rüzgar enerjisinin yaygınlaşması ile nükleer enerjiden elde edilen elektrik üretimi de eklenince fiyatlarda ciddi bir düşüş meydana geldiği belirtiliyor.

Kaynak : ajanshaber.com

313 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!