Ford Mustang Shelby GT350R Karbon Fiber Tekerlekler Üzerinde Salınacak

Ford’un şimdiye kadar piyasaya sürüldüğünde  en  ilgi çekecek Mustang olduğunu söyleyen Shelby’s GT350R, karbon fiber jantları standart bir özellik olarak sunacak büyük bir otomobil üreticisinin ilk arabası olacak.

Karbon fiber jantlar daha önce düşük hacimli üretimi olan  supercars ve satış sonrası  butik calısma yapan  sektör  üreticileri tarafından daha önce teklif edilmişti, ancak sürümsel  üretilen bir araç için  hiç sunulmamıştı.

Ford, Avustralya’dan bir tedarikçi olan Carbon Revolution ile birlikte, Shelby GT350R için standart ekipman olacak parça   hazır karbon fiber jantları üretebilmek için bir takım oluşturdu.

Karbon fiber jantlar, olağanüstü şasi performansı, önemli ağırlık tasarrufu ve artırılmış sürüş dinamikleri sunacak. Prototip karbon fiber tekerleklerin erken test edilmesi, süspansiyonun tepki süreleri, direksiyon hissi ve sürüşün genel kalitesi ile birlikte önemli bir potansiyel olduğunu gözler önüne serdi.

Bu durum Ford’u Shelby GT350R’nin üretim modeline dahil etmeye yöneltti, ancak bu karar şirketin mühendislik ekibini şirketin katı standartlarını karşılayacak tekerlekler geliştirmeye itti.

Karbon fiber jantlar, yüksek performanslı otomobillerin rüya bileşenleri arasında yer alıyor. Koenigsegg, daha önce tek tekerlekleri bir seçenek olarak sunan tek şirkettir.

Karbon Devrimi, karbon fiber jant piyasasını yönlendirirken, Ford ve şirket Shelby GT350R’nin üretim ihtiyaçlarını karşılamak için önemli bir yenilik ihtiyacını kabul etti. Ayrıca, Ford’un araçlarının bileşenleri için test yapmak için çok yüksek gereksinimleri var.

Ford, karbon lifinin güçlü olmasına rağmen kırılgan olduğu gibi yaygın yanlış algıyı düzeltmek istiyor. Shelby GT350R’ye dahil edilecek karbon fiber jantlar hafif, sert ve esnek olacaktır.

Karbon fiber tekerleklerin test edilmesi, 900 derecenin üzerinde bir sıcaklığa ulaştığını ortaya çıkardı. Bu da, bileşenlerin teknik özelliklerinin motorspor kullanımına uygun olarak yükseltilmesini gerektirdi. Karbon Devrimi, onları aşırı sıcaklıklardan korumak için karbon fiber tekerleklere bir termal bariyer kaplama sistemi ekledi.

Ayrıca, araç  ortam sartlarından reçinelerini  korumak için karbon fiber tekerleklere özel bir kaplama eklenmiştir.

Ford Performance şasi süpervizörü Adam Wirth, “Bunun sektör için bir oyun değiştirici olduğuna inanıyoruz,” dedi. “[A] yenilik yoluyla geliştirilmiş performansa mükemmel bir örnek teşkil edecektir…”

Kaynak : techtimes.com

Yorumlar

About İpek Alpan Akhtar

İlkokul eğitimini Ankara'da, ortaokul ve lise eğitimini Bursa'da tamamladı. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği'ne girdi. Lisansını tamamladıktan sonra yerli ve yabancı sermayeli tekstil üretim firmalarında görev aldı. Yurt dışında bilfiil 5 sene ve üstü kendisine ait firmasında ithalat ve ihracat konuları da dahil olmak üzere yöneticilik yaptı. Halen tekstil, otomotiv ve çelik sektörüne dayanıklı özel kauçuk üretim ve teknolojisinde aktif rol oynamaktadır.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Send this to a friend