Ford Mustang Shelby GT350R Karbon Fiber Tekerlekler Üzerinde Salınacak

Ford Mustang Shelby GT350R Karbon Fiber Tekerlekler Üzerinde Salınacak

Ford’un şimdiye kadar piyasaya sürüldüğünde  en  ilgi çekecek Mustang olduğunu söyleyen Shelby’s GT350R, karbon fiber jantları standart bir özellik olarak sunacak büyük bir otomobil üreticisinin ilk arabası olacak.

Karbon fiber jantlar daha önce düşük hacimli üretimi olan  supercars ve satış sonrası  butik calısma yapan  sektör  üreticileri tarafından daha önce teklif edilmişti, ancak sürümsel  üretilen bir araç için  hiç sunulmamıştı.

Ford, Avustralya’dan bir tedarikçi olan Carbon Revolution ile birlikte, Shelby GT350R için standart ekipman olacak parça   hazır karbon fiber jantları üretebilmek için bir takım oluşturdu.

Karbon fiber jantlar, olağanüstü şasi performansı, önemli ağırlık tasarrufu ve artırılmış sürüş dinamikleri sunacak. Prototip karbon fiber tekerleklerin erken test edilmesi, süspansiyonun tepki süreleri, direksiyon hissi ve sürüşün genel kalitesi ile birlikte önemli bir potansiyel olduğunu gözler önüne serdi.

Bu durum Ford’u Shelby GT350R’nin üretim modeline dahil etmeye yöneltti, ancak bu karar şirketin mühendislik ekibini şirketin katı standartlarını karşılayacak tekerlekler geliştirmeye itti.

Karbon fiber jantlar, yüksek performanslı otomobillerin rüya bileşenleri arasında yer alıyor. Koenigsegg, daha önce tek tekerlekleri bir seçenek olarak sunan tek şirkettir.

Karbon Devrimi, karbon fiber jant piyasasını yönlendirirken, Ford ve şirket Shelby GT350R’nin üretim ihtiyaçlarını karşılamak için önemli bir yenilik ihtiyacını kabul etti. Ayrıca, Ford’un araçlarının bileşenleri için test yapmak için çok yüksek gereksinimleri var.

Ford, karbon lifinin güçlü olmasına rağmen kırılgan olduğu gibi yaygın yanlış algıyı düzeltmek istiyor. Shelby GT350R’ye dahil edilecek karbon fiber jantlar hafif, sert ve esnek olacaktır.

Karbon fiber tekerleklerin test edilmesi, 900 derecenin üzerinde bir sıcaklığa ulaştığını ortaya çıkardı. Bu da, bileşenlerin teknik özelliklerinin motorspor kullanımına uygun olarak yükseltilmesini gerektirdi. Karbon Devrimi, onları aşırı sıcaklıklardan korumak için karbon fiber tekerleklere bir termal bariyer kaplama sistemi ekledi.

Ayrıca, araç  ortam sartlarından reçinelerini  korumak için karbon fiber tekerleklere özel bir kaplama eklenmiştir.

Ford Performance şasi süpervizörü Adam Wirth, “Bunun sektör için bir oyun değiştirici olduğuna inanıyoruz,” dedi. “[A] yenilik yoluyla geliştirilmiş performansa mükemmel bir örnek teşkil edecektir…”

Kaynak : techtimes.com

414 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!