Fransa’daki Güneş Yolu Beklenenin Yarısı Kadar Bir Enerji Üretiyor

Fransa'daki Güneş Yolu Beklenenin Yarısı Kadar Bir Enerji Üretiyor

Treehugger, güneş panellerinin neden üzerinden kamyonların geçeceği kadar güçlü bir malzemeden yapılmak zorunda olduğu, tamamen kirlendiği ve yapılması bir servete mal olduğu yollara kurulmasının sebebini merak etmiştir. Bunun çok saçma bir fikir olduğunu düşünmüştüm ama her yerden çıkmaya başladı ve okuyucular da bana şikayet etmemi bırakmamı söyleyip “Bu yenilikçi bir fikir. Dünyadan böyle orijinal fikirleri çıktığını görmek güzel birşey” gibi mesajlar gönderdiler.

Fakat şimdiki sonuçlar Fransız güneş yolu denemesinden… Edinburgh Napier Üniversitesi’nden Dylan Ryan, The Conversation’da 420 kW’lık max güce sahip olduğunu yazdı. 2800 m2 yer kaplıyor ve inşası 5 milyon £’ya mal oldu. Bu da kW başına 11905 £’ya denk geliyor(Amerika’da ortalama bir evin çatısında güneş sistemi kurmak kW başına 3140 $’a mal oluyor).
© Brice Robert

Normalde günde 17963 kWh enerji üreteceği tahmin ediliyordu, ama açılmadan önce 800 kWh’e düştü ve 1 yıl sonra aslında günlük 409 kWh verim sağladığı bulundu. Isı gerilimi ve tıkanma problemlerinden dolayı iyi bir verim sağlanamadı ve levhaların %5’i çoktan yer değiştirdi.

Panellerin her zaman optimum açıda ayarlanan panellerden üçte bir daha az üreteceği varsayılmıştı, ancak sonuçlar beklenenden kötüydü. Xavier Lula bir Fransız websitesinde:

Başka bir deyişle, güneş yolu konsepti en iyi ihtimalle, üretilebilir fotovoltaik hücrelerin yalnızca %33’ünü kaybedecekti ve standart güneşe kıyasla ve gerçek dünyada 2017 yılında yepyeni bir yolla % 58.3’ünü kaybetti. Hangi yol? Hammadde kaynakları (özellikle metaller) üzerindeki artan baskı küresel bir bağlamda, bu gerçekten ileriye dönük bir yol mu?

Dylan Ryan ayrıca Bordeaux yakınlarındaki 300mW büyüklüğündeki Cestas güneş santralinin kurulu kW başına onda bir maliyete mal olduğunu belirtti. Ama fikir sadece gitmiyor; Derek’in yazısından bu yana, Hollanda’da güneş bisikleti şeritlerinin kurulumunu ve Çin’de devasa bir güneş yolunu gördük.

Her bir paylaşımda okuyucular anlayamadığımı söyleyerek daha iyimser olmam gerektiği konusunda şikayet etmeye devam ediyor.

Yeni bir teknoloji her zaman pahalıdır. Evet maliyet her zaman çok yüksektir ancak bu, yeni bir elektrik devriminin kilometre taşıdır. Evlerdeki güneş panelleri iyidir ancak aracınızı sürüş esnasında indüksiyon yoluyla şarj edemezler. Aracınızı kullanırken onu şarj eden bir yol üzerinde gittiğinizi hayal edin. Bu inşa etmeye başlamak için gereken maliyetten çok daha fazlası.

Pekala. Fransız örneği bu şekilde olmasa da güneş yollarının mantıklı olduğunu hayal etmekten memnunum.

Kaynak : treehugger.com

366 Kez Okundu

Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi bölümü mezunu. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İlgi duyduğu alanlarda eğitim ve programlara katılmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için 2017 yılından bu yana İnovatif Kimya Dergisi ekibinde yer alıyor.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!