Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Fransa’daki Güneş Yolu Beklenenin Yarısı Kadar Bir Enerji Üretiyor

Fransa’daki Güneş Yolu Beklenenin Yarısı Kadar Bir Enerji Üretiyor

fransadaki gunes yolu beklenenin yarisi kadar bir enerji uretiyor - Fransa'daki Güneş Yolu Beklenenin Yarısı Kadar Bir Enerji Üretiyor

Treehugger, güneş panellerinin neden üzerinden kamyonların geçeceği kadar güçlü bir malzemeden yapılmak zorunda olduğu, tamamen kirlendiği ve yapılması bir servete mal olduğu yollara kurulmasının sebebini merak etmiştir. Bunun çok saçma bir fikir olduğunu düşünmüştüm ama her yerden çıkmaya başladı ve okuyucular da bana şikayet etmemi bırakmamı söyleyip “Bu yenilikçi bir fikir. Dünyadan böyle orijinal fikirleri çıktığını görmek güzel birşey” gibi mesajlar gönderdiler.

Fakat şimdiki sonuçlar Fransız güneş yolu denemesinden… Edinburgh Napier Üniversitesi’nden Dylan Ryan, The Conversation’da 420 kW’lık max güce sahip olduğunu yazdı. 2800 m2 yer kaplıyor ve inşası 5 milyon £’ya mal oldu. Bu da kW başına 11905 £’ya denk geliyor(Amerika’da ortalama bir evin çatısında güneş sistemi kurmak kW başına 3140 $’a mal oluyor).
- Fransa'daki Güneş Yolu Beklenenin Yarısı Kadar Bir Enerji Üretiyor© Brice Robert

Normalde günde 17963 kWh enerji üreteceği tahmin ediliyordu, ama açılmadan önce 800 kWh’e düştü ve 1 yıl sonra aslında günlük 409 kWh verim sağladığı bulundu. Isı gerilimi ve tıkanma problemlerinden dolayı iyi bir verim sağlanamadı ve levhaların %5’i çoktan yer değiştirdi.

Panellerin her zaman optimum açıda ayarlanan panellerden üçte bir daha az üreteceği varsayılmıştı, ancak sonuçlar beklenenden kötüydü. Xavier Lula bir Fransız websitesinde:

Başka bir deyişle, güneş yolu konsepti en iyi ihtimalle, üretilebilir fotovoltaik hücrelerin yalnızca %33’ünü kaybedecekti ve standart güneşe kıyasla ve gerçek dünyada 2017 yılında yepyeni bir yolla % 58.3’ünü kaybetti. Hangi yol? Hammadde kaynakları (özellikle metaller) üzerindeki artan baskı küresel bir bağlamda, bu gerçekten ileriye dönük bir yol mu?

Dylan Ryan ayrıca Bordeaux yakınlarındaki 300mW büyüklüğündeki Cestas güneş santralinin kurulu kW başına onda bir maliyete mal olduğunu belirtti. Ama fikir sadece gitmiyor; Derek’in yazısından bu yana, Hollanda’da güneş bisikleti şeritlerinin kurulumunu ve Çin’de devasa bir güneş yolunu gördük.

Her bir paylaşımda okuyucular anlayamadığımı söyleyerek daha iyimser olmam gerektiği konusunda şikayet etmeye devam ediyor.

Yeni bir teknoloji her zaman pahalıdır. Evet maliyet her zaman çok yüksektir ancak bu, yeni bir elektrik devriminin kilometre taşıdır. Evlerdeki güneş panelleri iyidir ancak aracınızı sürüş esnasında indüksiyon yoluyla şarj edemezler. Aracınızı kullanırken onu şarj eden bir yol üzerinde gittiğinizi hayal edin. Bu inşa etmeye başlamak için gereken maliyetten çok daha fazlası.

Pekala. Fransız örneği bu şekilde olmasa da güneş yollarının mantıklı olduğunu hayal etmekten memnunum.

Kaynak : treehugger.com

Yorumlar
Hacer Demir - Fransa'daki Güneş Yolu Beklenenin Yarısı Kadar Bir Enerji Üretiyor

Hakkında Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü mezunu. 2016 yılında tamamladığı lisans eğitimi sırasında “Kimyasal Dezenfeksiyonda Bakterilerin Fizyolojik Özelliklerinin Önemi”, “Atıksulardan Kaynaklı Ağır Metallerin Carassius Gibelio Türündeki Birikimlerinin İncelenmesi” ve “Su Ayakizi” konuları üzerine yoğunlaştı. Mesleğiyle ilgili eğitim ve programlara katılıyor, araştırmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Çevre ile ilgili yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için İnovatif Kimya Dergisi ekibine katılmaya karar verdi.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com