Gaplasder Yönetim Kurulundan Rektör Yılmaz’a Ziyaret

Gaplasder Yönetim Kurulundan Rektör Yılmaz'a Ziyaret

Güneydoğu Plastik ve Kimya Sanayicileri Derneği (GAPLASDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kökoğlu, Gaziantep’in üniversite şehri olduğunu, kentte şu anda 4 üniversite bulunduğunu belirterek, “Mühendislik Fakültelerinde Polimer ve Plastik Mühendisliği bölümlerinin açılmasını istiyoruz” dedi.

Kökoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Tamer Yılmaz’ı ziyaret etti. Ziyarette dernek hakkında bilgiler veren Kökoğlu, “Plastik ve kimya çok ciddi bir sanayi alanını oluşturuyor ve gerek istihdam gerekse ihracatta önemli bir yerde bulunuyor. Kentte böyle bir derneğin eksikliğini hissettik ve bu derneği kurarak yola çıktık. Derneğimiz sadece Gaziantep’e değil Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne hizmet edecek” dedi.

Kökoğlu, Gaziantep’in plastik ve kimya sektöründe çok önemli bir üretim merkezi olduğunu belirterek, “Derneğimizde 17 kurucu üyemiz bulunuyor. Üyelerimiz arasında sektöründe en büyük kapasiteye sahip firmaların temsilcileri mevcut. Sektörel kümelenmenin güzel bir örneği olan şehrimizde plastik sektörü dünyadaki üretimin ciddi bir bölümünü yapıyor” diye konuştu.

Üniversite sanayi işbirliğini önemsediklerini kaydeden Kökoğlu, Gaziantep üniversite şehri oldu. Kentimizde şu anda 4 üniversitemiz var. Üniversitelerimizin Mühendislik Fakültelerinde, Polimer ve Plastik Mühendisliği bölümlerinin açılmasını istiyoruz. Üniversite ile sanayi bir elmanın iki yarısı gibidir. Yapılan çalışmalarla birbirlerini tamamlıyorlar. Sanayicilerimiz son 10 yılda AR-GE, inovasyon ve teknolojiye daha fazla önem vermeye başladı. Bizlerde dernek olarak bu alanda üzerimize ne görev düşüyorsa yapmaya hazırız. Önümüzdeki günlerde plastik alanında çalıştay ve kongreler düzenlemeyi planlıyoruz. Kentimizin, bölgemizin ve ülkemizin kalkınması, hizmet çıtasının daha yukarılara çıkması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Yılmaz ise HKÜ hakkında bilgiler verdi. Öğrenci sayısının 4 bin 500’e ulaştığını anlatan Yılmaz, “Plastik sektörü Gaziantep’te önemli bir sektör. Bu anlamda bu derneğin kurulmuş olması mutluluk verici. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Akademisyenler olarak üniversite sanayi işbirliğini çok önemsiyoruz. Bu anlamda AR-GE ve inovasyon alanında çalışmalar yapıyoruz ve bu çalışmaları daha ileri noktaya taşımak için çalışıyoruz. Üniversitelere çok önemli görevler düşüyor. Sanayicilere daha fazla yaklaşmamız lazım. Bunun farkındayız ve bunun için gayret gösteriyoruz. Gaziantep sanayi Odası ile çalışıyoruz, Organize Sanayi Bölgesi ile yakın temastayız. İnşallah çok yakın zamanda çalışmalarımızın meyvelerini alacağız” şeklinde konuştu.
Ziyarete, GAPLASDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Selçuk Yıldırım ve Serkan Ünverdi’nin yanı sıra, Yönetim Kurulu üyeleri, Emre Nakıboğlu ve Salih Bilecen de katıldı.

Kaynak :  haberflash.com

577 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!