Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası, Avrupa Organik Kimya Dergisi’ne Kapak Oldu

Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası, Avrupa Organik Kimya Dergisi'ne Kapak OlduGazi Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Kısmı Organik Kimya Ana Bilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Zeynel Seferoğlu’nun, Avrupa Organik Kimya Mecmuası’nde yayımlanan yazısında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1926’da Mimar Kemaleddin’e yaptırılan Gazi Üniversitesi Rektörlük binasının resmine yer verildi.

Üniversiteden yapılan söylemeye göre, “Organik ve Sulu Çözeltide Siyanürün Seçici Olarak Tespiti İçin Yeni Bir Mekanizma” başlıklı yazıyı, Prof. Dr. Zeynel Seferoğlu ile Fen Bilimleri Enstitüsü İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Nurgül Seferoğlu, Organik Kimya Ana Bilim Dalı Öğretim Azası Doç. Dr. Burcu Aydıner ve yüksek lisans talebesi Ergin Keleş hazırladı.

Yazı, mecmuanın 2020/30 rakamında kapak olarak kullanıldı. Mecmuanın kapağında Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1926’da Mimar Kemaleddin’e yaptırılan Gazi Üniversitesi Rektörlük binasının resmi de yer aldı.

Prof. Dr. Seferoğlu, teknolojinin büyümesiyle kullanımı giderek çoğalan ve tabiat için risk talep eden siyanürün süratli tespiti için solüsyon geliştirdiklerini belirtti.

Seferoğlu, çalışmaya ait şu bilgileri verdi:

“Atık olarak ortaya çıkan siyanür sızıntısı, içme suyu kaynaklarının kirlenmesine, çok rakamda balık cinsinin hayatını kaybetmesine ve de tarım alanlarının hasar görmesine neden oluyor. Çok kısa bir müddette canlıların hayatında ciddi zararlara neden olan siyanürün süratli ve duyarlı biçimde atama edilebilmesi için üniversitemizin kimya laboratuvarlarında yaptığımız çalışmayla, literatürde ilk defa önerilen bir mekanizma üzerinde organik ve sulu çözeltilerde siyanürü süratli ve seçici olarak tanımlayarak yeni bir usul ortaya çıkardık.”

Kaynak : onedio.com

Okumanızı Öneriyoruz

Plastik Atıkları Düşük Sıcaklıkta Değerli Malzemelere Dönüştüren Katalizör

Araştırmacılar ilk kez market poşetlerinden gıda ambalajlarına, oyuncaklardan elektroniklere kadar her şeyin içinde bulunan bir …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: