Geleceğin enerji kaynağı hidrojen

Sürdürülebilir kalkınmada temiz enerji çözümleri ve hidrojenin rolü Adana’daki Hidrojen Teknolojileri Paneli’nde irdelendi. Hidrojenin geleceğin enerji kaynağı olduğu vurgulandı

Çukurova Üniversitesi ile Hidrojen Teknolojileri Derneği’nin birlikte düzenlediği Hidrojen Teknolojileri Paneli Adana’da yapıldı. Adana Sanayi Odası’nda gerçekleşen panelde Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında temiz enerji çözümleri ve hidrojenin rolü masaya yatırılırken, hidrojen enerjisinin geleceğin enerji kaynağı olduğu vurgulandı.

Profesörler Katıldı

2. Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi kapsamında düzenlenen paneli Prof. Dr. Adnan Midilli yönetirken, Hidrojen Teknolojileri Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer, Çukurova Üniversitesi TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, Prof. Dr. İnci Eroğlu, Doç. Dr. Mehmet Karakılçık ile TEMSA Teknoloji Müdürü Burak Onur konuşmacı olarak yer aldı.

Büyük Para Ödeniyor

Enerjinin fazla kullanılması sonucunda doğal kaynakların hızla tükendiği, çevrenin kirlendiği ve enerji için yüksek miktarda para ödendiğinin artık bilinen bir gerçek olduğunu belirten İbrahim Dinçer, “Ekonomik üretimin ana unsuru olan ve hayat kalitemizi iyileştiren enerjinin kullanımından vazgeçemeyiz. O zaman bilim dünyasına ve sektörel kurumlara düşen görev, farklı enerji kaynaklarına ulaşmak ve onların verimli kullanılmasına öncülük etmektedir” dedi.

Enerji Depolama

Yenilenebilir enerji kaynaklarının süreklilik konusunda bazı problemleri beraberinde getirdiğini ifade eden Dinçer, bu sorununun çözümü için enerji depolama teknolojisinde yeni aşamalara ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın da yaptığı konuşmada, “Hidrojen ve elektrik, enerji kaynaklarından bağımsız olan, kalıcı bir enerji sistemi oluşturabilir” diye konuştu.

Tübitak’tan Derece Aldı

Çukurova Üniversitesi olarak alternatif enerji ile çalışan otomobil ürettiklerini ve TÜBİTAK tarafından derece aldıklarını belirten Prof. Dr. Kadir Aydın, ülkelerin, doğal kaynaklarına bağlı olarak, dünyadaki yeni enerji kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması ve yeni enerji teknolojilerinin geliştirilmesi yönündeki çalışmalara hız verdiğini belirtti. Tek tek söz alan panelistler enerjiyi masaya yatırdı ve katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Panel sertifika töreni ile son buldu.

Kaynak : sabah.com.tr

404 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!