Geliştirilmiş Petek Malzemeleri

Geliştirilmiş Petek Malzemeleri

EconCore, katmanlı sandviç paneller için geleneksel termoplastiklerle yapılan petek yapılara kıyasla daha yüksek bir ısı performansı, daha iyi boyutsal dengelilik ve daha düşük su emme özelliğine sahip yeni bir petek çekirdek serisi sundu.

Petek çekirdekler, bir polifenilen eter (PPE) karışımı olan Sabic’in Noryl GTX reçinesi ile yapılmıştır. Sabic ayrıca, elektrikli araç (EV) batarya koruması amacıyla petek çekirdeklerinde potansiyel kullanım için aşırı düşük sıcaklık darbe performansına sahip yeni bir seri geliştiriyor.

Şirket, ‘otomotiv, e-mobilite ve fotovoltaik bileşenler gibi uygulamalarda kullanılabilecek yeni çekirdek malzemenin ve tamamen termoplastik bir sandviç panel üretmek için termoplastik kompozit katmanlar ile birleştirilmiş çekirdeğin geri dönüşümü kolaylaştırabileceğini’ söyledi. Yalnızca termoplastikler ile yapılan sandviç paneller, basmalı kalıplama işlemleri kullanılarak karmaşık geometrilere sahip hazır parçalar halinde daha verimli bir şekilde işlenebilir ve bu da döngü sürelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

EconCore’a göre petek, tipik olarak yüksek sertleştirme sıcaklıklarının uygulandığı işleme ortamlarında termoset prepreglerle laminasyonda da kullanılabilir. Petek, sandviç panellerin yüksek sıcaklıklarla baş edebildiği uygulamalar için de potansiyel olarak kullanılabilir.

Kaynak: materialstoday.com

626 Kez Okundu

Cemre Şahin

1997 İstanbul doğumluyum. Lisans derecemi İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde tamamladım. Araştırma yapmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi seven biriyim. Araştırmalarımı başka insanlarla da paylaşabilmek için İnovatif Kimya Dergisi’nin bir parçası oldum. Malzeme bilimi alanındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!