Kütahya’nın ilk güneş enerji santrali hizmete girdi

kutahya-nin-ilk-gunes-enerji-santrali-hizmete-girdi

Kütahya’nın ilk güneş enerji santrali törenle hizmete girdi.

Erden Grup A.Ş. tarafından yapılan yatırımın açılış törenine Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Milletvekilleri Vural Kavuncu ile İshak Gazel, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Baro Başkanı Ahmet Atam, Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Ahmet Yalçın Erden, Erden Grup Yönetim Kurulu Başkanı Derya Erden Çerkeş, Erden Grup A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Necdet Erden, STK Temsilciler ile çok sayıda davetli katıldı.

Güneş enerji santrali hakkında bilgiler veren Erden Grup A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Necdet Erden ise, “3 bin 960 panel, 20 invertörle yapılmış Kütahya’nın ve bölgenin ilk güneş santralidir. Şuanda Kütahya’da kayıtlara göre 545 adet 3+1 daireye elektrik vermekteyiz. Bu bizim için onur ve gurur meselesidir.” şeklinde konuştu.

Erden Grup A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Derya Erden Çerkeş ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceklerini kaydetti ve konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Erden Grup olarak Kütahya’dan kazandığımızı Kütahya’da harcamaya, ilimiz ve ülke ekonomisine katma değer sağlamaya bundan sonra da devam edeceğiz. 15 Temmuz’da büyük bir badire atlattık. Türkiye tarihindeki en hain saldırıyı görmüş milletimiz büyük cesaretiyle bunu püskürtmüştür. Bundan sonra bizlere düşen görev ülkemiz ve Kütahya için durmadan çalışmak ve yatırımlarla katkı sağlamaktır.”

Törende, belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile AK Parti Kütahya milletvekilleri İshak Gazel ve Vural Kavuncu da birer konuşma yaptı.

“Enerji yatırımları devam etmeli”

Törende konuşan Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir yatırımların artarak devam etmesi temennisinde bulundu. Enerjinin günümüz dünyasının vazgeçilmez bir unsuru olduğuna dikkat çeken Vali Nayir, “Belki kavgaların, anlaşmazlığın sebebi de enerji. Hayatımızın her safhasında enerjinin mutlaka önemli bir yeri var. Aklınıza gelebilecek her konunun bir enerji bağlantısı, bir enerji ihtiyacı var. Dolayısıyla bizler de ülke olarak dışa bağlı olduğumuz bu noktada enerji kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirip, enerjiden en üst istifadeyi sağlamız lazım. Birçok enerji kaynağı artık tartışılabilir durumda. Dünyanın genel ekolojik dengelerini bozacağından dolayı birçok enerji kaynağına itirazlar var ama rüzgar ve güneş gibi hem yenilenebilir hem de temiz enerji noktasında hiçbir sıkıntı yok. Herkesin fikir birliğine vardığı bu kaynaklardan azami istifadeyi sağlayabilecek bir yapı içerisinde bugün devam ediyoruz. Hükümetimiz de bu konuyu geliştirmek ve yaymak için elinden geleni yapıyor. Bugün burada 1 yıl önceden başlayan güzel bir heyecanın ve faaliyetin olumlu semeresini hep birlikte görmek, bu neşeyi Erden ailesiyle paylaşmak üzere buradayız. Temennimiz o ki Kütahya ölçeğindeki bu çalışmalar ülke geneline yayılarak devam etsin ve ülkemiz geleceğine daha güvenle baksın” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir ile beraberindeki protokol üyeleri tarafından kurdele kesimi gerçekleştirildi.

Kaynak : timeturk.com

Okumanızı Öneriyoruz

Canlı ve Çevreci Betonlar Üretildi

Yaygın olarak kullanılan insan yapımı malzeme beton, inşa edilmiş dünyamızın çoğuna şekil verir. Betonun temel …